V roce 1650 př. n. l. podivný vesmírný jev zničil město. Není jasné, co se stalo

Zkázu Sodomy podle Bible přežil jen Lot se svými dcerami.

Zkázu Sodomy podle Bible přežil jen Lot se svými dcerami.

Foto: Profimedia.CZ

Opevněné město Tall el-Hammam v údolí Jordánu vzkvétalo dlouhých 3000 let, než ho v roce 1650 př. n. l. znenadání postihla příšerná katastrofa. Z hradeb i domů zůstaly jen základy, hliněné cihly i keramické předměty se vlivem neúnosného žáru doslova roztavily. Vědci mají pro událost jediné vysvětlení: explozi způsobil kosmický objekt.

Archeologické nálezy v sutinách někdejšího města odporují teoriím, že byl Tall el-Hammam zničen požárem, výbuchem sopky nebo cizí armádou. Podle profesora Jamese Kennetta z univerzity v Santa Barbaře následky katastrofy odpovídají spíše pádu velkého meteoritu. "Máme důkazy, že teploty při události přesahovaly 2000°C," uvedl profesor. "To je srovnatelné s kosmickým výbuchem, který nastal v roce 1908 poté, co nad sibiřskou tajgou prorazil atmosféru 60metrový meteorit."

Vědci našli v troskách úlomky hliněných stavebních materiálů, omítek a keramiky, které vlivem extrémních teplot doslova bublaly. Jaký byl v ten moment osud místních obyvatel, nechtějme raději ani domýšlet. Řekněme jen stručně, že nikdo neměl šanci přežít.

Archeologické naleziště v Tall el-HammamArcheologické naleziště v Tall el-HammamZdroj: Profimedia.CZ

Mrtvá zóna 

Výbuch meteoritu může vysvětlit i abnormálně vysokou koncentraci soli ve vrstvě prachu, jež trosky pokryla. "Sůl byla nejspíš vyhozena do vzduchu z blízkého Mrtvého moře a jeho břehů, které jsou na sůl velmi bohaté," řekl James Kennett.

Krystaly soli byly rozneseny do širokého okolí a pokryly i další města zasažená výbuchem; konkrétně šlo o Tell es-Sultan a Tall-Nimrin. Celé údolí Jordánu se na šest set let proměnilo v neúrodnou solnou poušť a jeho populace se omezila na náhodné skupinky nomádů.

Jak to dnes na místě bývalého města vypadá? Podívejte se na záběry dronu:

Zdroj: Youtube

Nápadná shoda s biblickým příběhem

Otázkou zůstává, zda Tall el-Hammam nebyl hříšnou Sodomou, na kterou Bůh podle Starého zákona seslal oheň a síru. Božímu hněvu tehdy unikl jen Abrahámův synovec Lot se dvěma dcerami. Jeho manželka nepřežila, jelikož neuposlechla varování, aby se neohlížela zpět, a proměnila se v solný sloup. Spolu se Sodomou byla zničena i Gomora, takže muselo jít o tragickou událost obrovských rozměrů.

Dráha čeljabinského meteoritu, jíž spočítal český tým

Čeljabinský meteorit: Jak to vypadalo, když vesmírné těleso bouchlo nad městem

"Biblický popis pádu meteoritu skutečně odpovídá, ale přesto neexistuje vědecký důkaz, že Tall el-Hammam a Sodoma byly totožným městem," uvedl profesor Kennett. "Zprávy o katastrofě se nicméně mohly udržet v ústním vyprávění, které pak posloužilo jako inspirace k písemnému zápisu v knize Genesis," míní vědec.

Tall el-Hammam je zřejmě druhým nejstarším známým sídlištěm, které postihl kosmický výbuch. Smutné prvenství v tomto ohledu drží syrská vesnice Abu Hureyra, jejíž obyvatelstvo zahubil meteorit před 12 800 lety.

Zdroje: http://www.sci-news.com/, https://www.smithsonianmag.com/