Byl to opravdu zvláštní pohled. Mladík si byl jistý, že ostrované se o zpracování kovu nikdy nezajímali. Zamířil proto ke kuchařkám a zeptal se, odkud nádobu mají. „Jednoho dne přišla bouře,” začala vypravovat žena krájející brambory. „Byla tak silná, že vyvrátila strom i s kořeny. Mezi nimi se skrýval tento předmět ,” usmála se. „A kdy se to stalo?” otázal se Colenso. „Dávno, nejméně před sedmi generacemi.”

Misionář byl v šoku a se zájmem si artefakt prohlížel. Nakonec otevřel překvapením ústa. Zjistil, že se jedná o část bronzového zvonu, jehož obvod zdobí podivný nápis. Muž netušil, co písmena znamenají, rozhodl se to ale zjistit. Sehnal proto obyčejný hrnec na vaření a s kuchařkami provedl výměnu. 

Tamilský zvon

Léta ubíhala a misionář nedokázal znaky rozluštit. Nakonec se na něj přece jen usmálo štěstí. Díky intenzivní komunikaci s lingvisty z celého světa odhalil, že nápis je ve starověké tamilštině. Jedním z nejstarších jazyků světa, kterým se mluví například v jihoindickém státě Tamil Nadu, Puducherry, Srí Lance, Singapuru, Malajsii, Mauriciu a Seychelách.

Text oznamoval, že jde o zvon z lodi Mohaideen Bakhsh. William Colenso byl nadšený. Nyní stačilo jen odpovědět na otázky jak a kdy se tento předmět dostal pod kořeny stromu nedaleko maorské vesnice.

Jelikož nebyly provedeny žádné laboratorní analýzy, jediným vodítkem k určení stáří artefaktu byl nápis. Některé jeho znaky mají archaickou formu, již v moderním tamilském písmu, používaném od 13. až 14. století, nevidíme. To naznačuje, že zvon by mohl být asi 500 let starý. To by znamenalo, že ostrovy v jihozápadní části Tichého oceánu byly objeveny mnohem dříve.

Objevení Nového Zélandu

Dlouho se předpokládalo, že prvním člověkem, který doplul až k Novému Zélandu, byl Nizozemec Abel Tasman. Psal se rok 1642. Mořeplavec ale dlouho neslavil. Krátce po přistání zabili Maoři čtyři členy jeho posádky. Proto zavelel k ústupu a vrátil se do Indonésie. 

Zdroj: Youtube

Indolog V. R. Ramachandra Dikshitar ve své knize Původ a šíření Tamilů uvádí, že staří námořníci již znali Austrálii a Polynésii. Není proto důvod, proč by nemohli navštívit i Nový Zéland. Spisovatel a badatel Kerry R. Howe ale argumentuje, že zvon sám o sobě není důkazem raného tamilského kontaktu s Maory. Australský fotograf a cestovatel Brett Hilder zase píše, že předmět mohli domorodci objevit na ztroskotané lodi a zakopat ho pod mladý strom jako oběť bohům. Otázky Williama Colensa tak zůstávají stále nezodpovězené.

Zdroj:

www.en.wikipedia.org, www.jps.auckland.ac, www.indiannewslink.co