Domácí těhotenské testy se na americkém trhu objevily již v 70. letech 20. století. Zpočátku byly testy těžkopádné a ne zcela spolehlivé, ale od té doby se vyvinuly a postup zjednodušil. Všechny jsou založeny na zjišťování stopových množství těhotenského hormonu lidského choriového gonadotropinu (hCG) v moči ženy. Možná vás ale překvapí, že testování těhotenství pomocí moči není vůbec nový přístup. Znali jej už staří Egypťané.

A jak starověký test těhotenství fungoval? Věřte nebo ne, ale používal se buď ječmen nebo pšenice. Na ty se musela žena vymočit.

Zvláštní, ale fungující metoda

Nález jednoho papyrového textu, datovaného kolem roku 1400 př. n. l., dokázal, že ženě stačilo, když se vymočila do dvou různých sáčků s rázným druhem obilí. V jednom byla pšenice, v druhém ječmen. A co dál? Pokud zrno v obou sáčcích po vymočení vyklíčilo, žena určitě čekala dítě a mohla se podle toho zařídit.

A co víc, dokonce bylo možné zjistit, jaké bylo pohlaví ještě nenarozeného miminka. I zde hrálo roli totéž obilí – pokud ječmen vyklíčil rychleji, žena čekala chlapce, pokud pšenice, naopak se mohla těšit na holčičku. Tuto překvapivou metodu se pokusili ověřit vědci Kodaňské univerzity v Dánsku, kteří se rozhodli dokázat funkčnost testu. A byli překvapeni.

Téměř tříčtvrtinová přesnost!

Vědci byli překvapeni, protože se jim podařilo prokázat, že tato metoda fungovala asi na 70 procent. Studie byla provedena již v roce 1963 zjistila, a zatímco konstatování těhotenství jako takového bylo touto metodou vysoce prokazatelné, ohledně pohlaví se to tvrdit nedá. Zde vyklíčení obilí rozhodně nedokazovalo, jaké dítě se narodí, zda chlapec nebo děvče.

Naopak moderní těhotenské testy jsou založeny na bílkovinách, které dokáží detekovat hormon zvaný lidský choriový gonadotropin (hCG). Je možné, že dnešní test měl se staroegyptským společné to, že zvýšená hladina estrogenu v moči ženy mohla podporovat růst semene.

Na dokument o staroegyptském těhotenském testu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Historie určování těhotenství

Moč se k určení těhotenství používala i ve středověku, kdy se dokonce v Evropě objevili takzvaní "močoví proroci", kteří tvrdili, že podle barvy moči dokáží diagnostikovat mnoho onemocnění. Těhotná žena měla podle textu z roku 1552 moč čiré světle citronové barvy s příklonem ke smetanové, která měla na povrchu zákal. Když byla moč ženy smíšená s vínem, skutečně to mohlo něco prokázat - alkohol totiž reaguje s některými bílkovinami v moči.

Králičí a žabí testy

Již ve 20. letech 20. století bylo známo, že v moči těhotných žen je přítomen tento hormon hCG. Moč byla vstřikována pohlavně nezralým králíkům a hlodavcům a po pěti dnech byly vyšetřeny vaječníky zvířat. Pátý den byla zvířata usmrcena a podrobena pitvě, aby bylo možné vyšetřit stav jejich vaječníků. Pokud moč pocházela od březí samice, byly na vaječnících nalezeny vypouklé útvary.

Dokonce existoval i žabí test, který fungoval na stejném principu. Nevyžadoval však zabíjení zvířat. Injekčně aplikovaní obojživelníci produkovali vajíčka do 24 hodin, což prokázalo oplodnění. Předpokládá se, že s nástupem domácích těhotenských testů se žáby staly zastaralými, a proto byly vypuštěny do volné přírody.

Staroegyptské metody fungovaly i v jiných oblastech

Staří Egypťané nám nechali skutečné bohatství, a to i pokud jde o záznamy na papyrech. Papyrus, shromážděný v Carlsbergově sbírce, dokazuje na mnoha příkladech, že ne všechno dědictví shořelo při požáru Alexandrijské knihovny. Bylo tak tedy možné četné prameny zachovat. Ty se pak rozšířily na celý africký kontinent i mimo něj. A mnoho myšlenek se poté znovu objevilo v pozdějších řeckých a římských textech. Některé dokonce přetrvaly až do předmoderní medicíny.

Zdroje:

www.healthyandnaturalworld.com, historyofyesterday.com, science.howstuffworks.com