Vědecký spor "gravidní" mumie

Mumie, která byla dlouho považovaná za těhotnou, možná těhotná vůbec nebyla. K tomuto závěru došli vědci během nového výzkumu. Naznačuje, že důvod, proč měla egyptská mumie tvar gravidní ženy, je možná zcela jinde. 

Mumie ženy, která byla v době svého úmrtí údajně těhotná, tak možná dítě vůbec nenosila. Objevil ji tým vědců a poměrně dlouho byla jediným známým příkladem nabalzamované těhotné egyptské mumie.

Až do chvíle, než vědci z projektu Varšavská mumie udělali nový výzkum. Ten prokázal, že to, co dlouho považovali za nenarozené dítě, bylo ve skutečnosti jen pouhou iluzí. 

Chybná interpretace na první pohled gravidní mumie nastala díky nedokonale provedeným rentgenovým a tomografickým snímkům. Ve skutečnosti nešlo o dítě, nýbrž o mumifikované orgány. 

Mumie nebyla těhotná

K tomuto závěru došla Kamila Braulińska, spoluzakladatelka projektu Varšavská mumie. Zcela zavrhla původní výzkum, který mumii jako gravidní klasifikoval a označila ho za "nepříliš povedený". 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Část vědců se tak shodla, že skutečným důvodem gravidního vzhledu nalezené mumie nebylo těhotenství, nýbrž mumifikované orgány. Během procesu mumifikace se vkládaly do těl. Šlo o běžný postup, který se v době starověkého Egypta používal. 

Na tom se shodla i konzervátorka Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, která se na projektu rovněž podílela spolu s radiologem Lukaszem Kownackim. „Svazky tam vložili starověcí balzamovači. Ve svazcích se pravděpodobně nachází alespoň jeden mumifikovaný orgán zemřelého. Ve starém Egyptě to byla známá praxe. Zbývající svazky mohou obsahovat jiné části těla nebo produkty mumifikačního procesu."

S tím však nesouhlasí Marzena Ozarek-Szlike a Wojciech Ejsmond, další členové projektu Varšavské mumie. „Tým projektu Varšavská mumie tyto informace nepotvrzuje. Mumie je těhotná."

Projekt Varšavské mumie zahájili vědci v roce 2015. Cílem jejich výzkumu bylo prokázat, co za podivným tvarem těla ženské mumie skutečně stojí. Vydali se proto do Národního muzea ve Varšavě, aby ostatky mumie blíže prozkoumali. 

Původně se mělo za to, že mumifikovaná žena zemřela z neznámých důvodů a v době svého úmrtí se nacházela ve 30. týdnu těhotenství. Pravděpodobně šlo o ženu vysokého postavení, jejiž věk se mohl pohybovat mezi 20 a 30 lety. 

Zdroje: www.ctvnews.ca, www.livescience.com, www.egypttoday.com