Co se té osudné noci vlastně stalo a proč zemřelo tolik lidí? Na tyto a spoustu dalších otázek se snaží odborníci odpovědět již více než sto let. Z 2 224 pasažérů na palubě Titanicu přišlo odhadem 1 517 o život. Z hladiny oceánu se podařilo získat 340 těl, ale 1 160 z nich nebylo nikdy spatřeno. Mezi nimi byl například lodní stevard narozený v Liverpoolu Thomas Peter O'Connor, americký obchodník Benjamin Guggenheim i kapitán Edward Smith. 

Všichni našli svůj hrob na dně oceánu. Je možné, že by se daly jejich pozůstatky objevit? „Teoreticky ano,” říká námořní archeolog a historik James Delgado. „Ale je to velmi málo pravděpodobné. I zde, v naprosté tmě a v chladu, probíhá rozklad.”

Těla obětí Titanicu

Vrak Titanicu leží asi čtyři kilometry pod hladinou. Vypadá, jako by se na něm zastavil čas. Odborníci dokonce v jeho blízkosti objevili oblečení a páry bot. Mezi nimi se prohánějí ryby a korýši. Přítomné jsou i bakterie. 

Zdroj: Youtube

„Všichni tito živočichové vidí v tělech zásobárnu živin a vápníku, které je třeba využít. Podporují tak rozpad pozůstatků,” říká forenzní antropoložka a prezidentka St John's College na Oxfordské univerzitě Dame Sue Black. „Bylo by možné, že v případě vhodné slanosti, pH vody a nízké aktivitě mikroorganismů bychom mohli objevit kosti. Bahno kolem vraku ale hledání komplikuje.”

Vědci navrhují, aby byla při pátrání po obětech katastrofy využita výzkumná plavidla. To se však nelíbí společnosti RMS Titanic Inc, vlastnící práva na trosky. I železný Titanic totiž podléhá, v důsledku koroze, biologické aktivity a hlubokých mořských proudů, rozkladu. Podle odborníků chátrá tak rychle, že by mohl během příštích 40 let zcela zmizet.

3D Titanic

Za velký úspěch se proto považují výsledky nového průzkumu vraku. Dálkově ovládané ponorky za cca 200 hodin pořídily více než 700 000 snímků, z nichž specialisté pomocí umělé inteligence sestavili přesnou 3D rekonstrukci lodě. 

Zdroj: Youtube

„Až dosud jsme měli pouze rozmazané obrázky. Nyní ale vidíme každý detail, díky nimž se stane parník nesmrtelným. Zároveň můžeme zkusit přesně odhalit, jak k tragédii došlo,” raduje se generální ředitel Atlantic Productions Anthony Geffen. 

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.dailymail.co.uk