Převratný objev „prastarého telefonu“ v ruinách města Chan Chan v Peru zpochybňuje naše chápání starověké komunikace a poukazuje na pozoruhodnou vynalézavost našich předků. Konstrukce je skutečně pozoruhodná, vezmeme-li v úvahu, že v té době neexistovala elektřina ani moderní telekomunikace.

Dva tykvovité objekty spojené provázkem fungovaly

Podle Earth Chronicles byl první telefon objevený v ruinách Chan Chanu, hlavního města civilizace Chimu nacházejícího se v dnešním Peru. Tento starověký telefonní systém se skládal ze dvou objektů ve tvaru tykve spojených tenkým provázkem o délce přibližně 23 metrů.

Gabriel Priet, archeolog z Národní univerzity v Trujillu, toto starověké komunikační zařízení popisuje jako "prehistorický telefon". Vysvětluje: „Systém fungoval na principu rezonance. Je to podobné, jako když máte ladičku a udeříte do ní, vibrace vydávají zvuk. Mluvením do jedné tykve a posloucháním přes druhou mohli lidé efektivně komunikovat na velké vzdálenosti, což překonávalo omezení projekce lidského hlasu.“

Na video o telefonu civilizace Chimu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Společnost si cenila efektivní interakce

Civilizace Chimu vzkvétala mezi 9. a 15. stoletím našeho letopočtu, tedy před říší Inků. Stát Chimu nebo Království Chimu byl andskou civilizací založený v Peru kolem roku 850 našeho letopočtu. Skončil jako jedna z kultur, kterou si podmanili Inkové v roce 1470.

Objev „telefonu“ nejen ukazuje jejich technologickou zdatnost, ale také poskytuje vhled do jejich společenské organizace a komunikačních sítí. Existence tak vyspělého komunikačního systému naznačuje, že šlo o komplexní společnost, která si cenila efektivní interakce na velké vzdálenosti.

Dávné komunikační technologie

Používání prvního telefonu civilizací Chimu zpochybňuje naše zažité představy o pokroku komunikačních technologií. Zdůrazňuje skutečnost, že důmyslná řešení komunikačních bariér byla vymyšlena dávno před nástupem moderních telekomunikací. Dávný telefon civilizace Chimu je svědectvím lidské vynalézavosti a připomíná, že inovace byly nedílnou součástí naší historie.

Objev prvního telefonu v ruinách Chan Chanu odhalil mimořádný technologický úspěch starověké civilizace Chimu. Tento 1 200 let starý vynález, založený na principu rezonance, umožnil lidem komunikovat na velké vzdálenosti. Slouží jako svědectví o pokročilých schopnostech našich předků a zpochybňuje naše chápání starověké komunikace.

Zdroje: earth-chronicles.com, www.ancient-origins.net, www.smithsonianmag.com