Takto vypadal první telefon. Je starý neskutečných 1200 let. Prohlédněte si technologický zázrak

Tereza Malá | 20. 5. 2023

Představte si svět před 1200 lety, kde úžasný vynález umožnil lidem komunikovat na velké vzdálenosti. Byl objevený technologický zázrak, známý jako "první telefon". Je starý neskutečných 1200 let a vrhá světlo na vyspělé schopnosti starověké civilizace Chimu. Prohlédněte si tento přístroj.

Převratný objev „prastarého telefonu“ v ruinách města Chan Chan v Peru zpochybňuje naše chápání starověké komunikace a poukazuje na pozoruhodnou vynalézavost našich předků. Konstrukce je skutečně pozoruhodná, vezmeme-li v úvahu, že v té době neexistovala elektřina ani moderní telekomunikace.

Dva tykvovité objekty spojené provázkem fungovaly

Podle Earth Chronicles byl první telefon objevený v ruinách Chan Chanu, hlavního města civilizace Chimu nacházejícího se v dnešním Peru. Tento starověký telefonní systém se skládal ze dvou objektů ve tvaru tykve spojených tenkým provázkem o délce přibližně 23 metrů.

Gabriel Priet, archeolog z Národní univerzity v Trujillu, toto starověké komunikační zařízení popisuje jako "prehistorický telefon". Vysvětluje: „Systém fungoval na principu rezonance. Je to podobné, jako když máte ladičku a udeříte do ní, vibrace vydávají zvuk. Mluvením do jedné tykve a posloucháním přes druhou mohli lidé efektivně komunikovat na velké vzdálenosti, což překonávalo omezení projekce lidského hlasu.“

Na video o telefonu civilizace Chimu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Společnost si cenila efektivní interakce

Civilizace Chimu vzkvétala mezi 9. a 15. stoletím našeho letopočtu, tedy před říší Inků. Stát Chimu nebo Království Chimu byl andskou civilizací založený v Peru kolem roku 850 našeho letopočtu. Skončil jako jedna z kultur, kterou si podmanili Inkové v roce 1470.

Objev „telefonu“ nejen ukazuje jejich technologickou zdatnost, ale také poskytuje vhled do jejich společenské organizace a komunikačních sítí. Existence tak vyspělého komunikačního systému naznačuje, že šlo o komplexní společnost, která si cenila efektivní interakce na velké vzdálenosti.

Tento podivný nákres Leonarda da Vinciho vyvolal na internetu šok. Je pravý? Co myslíte?
Magazín

Tento podivný nákres Leonarda da Vinciho vyvolal na internetu šok. Je pravý? Co myslíte?

Dávné komunikační technologie

Používání prvního telefonu civilizací Chimu zpochybňuje naše zažité představy o pokroku komunikačních technologií. Zdůrazňuje skutečnost, že důmyslná řešení komunikačních bariér byla vymyšlena dávno před nástupem moderních telekomunikací. Dávný telefon civilizace Chimu je svědectvím lidské vynalézavosti a připomíná, že inovace byly nedílnou součástí naší historie.

Video: Vědci stvořili modelku Mindy. Ukazuje, jak směšní budou lidé v roce 3000
Magazín

Video: Vědci stvořili modelku Mindy. Ukazuje, jak směšní budou lidé v roce 3000

Objev prvního telefonu v ruinách Chan Chanu odhalil mimořádný technologický úspěch starověké civilizace Chimu. Tento 1 200 let starý vynález, založený na principu rezonance, umožnil lidem komunikovat na velké vzdálenosti. Slouží jako svědectví o pokročilých schopnostech našich předků a zpochybňuje naše chápání starověké komunikace.

Zdroje: earth-chronicles.com, www.ancient-origins.net, www.smithsonianmag.com

Tagy civilizace Chan Chan Mochica Peru Trujillo zřícenina