Moře ve Francii už 30 let vyplavuje telefony s Garfieldem. Objev v jeskyni záhadu objasnil

Natálie Borůvková | 1. 3. 2023

Od 80. let minulého století se pobřeží francouzské Bretaně neustále plnilo jasně oranžovými telefony Garfield. Nikdo nevěděl, odkud se Garfieldovy telefony berou. Místním obyvatelům trvalo dlouhých 30 let, než se jim podařilo záhadu vyřešit. Pomohl tomu objev v jeskyni. 

www.iflscience.com, time.com, yupthatexists.com

Plastové telefony se v regionu vyplavovaly po stovkách, desítky let však nikdo nevěděl, odkud se "kocour milující lasagne" skutečně vzal.

Telefon Garfield si získal oblibu hlavně v 80. letech 20. století. Vznikl jako součást propagační kampaně společnosti Tyco poté, co jim v roce 1978 poprvé Jim Davis vybarvil známého líného kocoura do svého oblíbeného komiksu. Telefon byl navržen tak, aby zaujal děti i dospělé a rychle se stal sběratelským artiklem.

Telefony Garfield desítky let zaplavují francouzskou pláž

V posledních letech si telefon Garfield znovu získal pozornost díky snahám ekologů ze skupiny Ar Viltansoù o vyčištění pláží Bretaně, regionu v severozápadní Francii. Již několik desítek let se na bretaňské pobřeží vyplavovaly kusy telefonů a ochránci životního prostředí si lámali hlavu nad tím, proč tomu tak je.

Ukázalo se, že telefony Garfield byly součástí přepravního kontejneru, který se v 80. letech ztratil na moři. Spekulovalo se, že musel klesnout na dno oceánu, a ekologové se obávali, že plastová toxicita Garfielda bude oceán znečišťovat donekonečna. Jen v roce 2018 bylo na plážích v severozápadní Francii nalezeno nejméně 200 kusů.

Jeskyně objasnila záhadu

Přepravní kontejner, z něhož telefony vyplavené na pláž pocházely, byl nakonec objeven v mořské jeskyni. Polohu jeskyně pomohl odhalit farmář, jehož paměť oživila právě kampaň týmu ekologů ve Francii.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

„Hledali jsme ho, ale neměli jsme jasnou představu, kde by mohl být. Mysleli jsme si, že je pod mořem. Požádali jsme lidi, kteří se potápěli, aby ho hledali. V oblasti se pohybuje také hodně ponorek - je to vojenská oblast. Ale říkali, že není možné, aby tam ten kontejner byl a nikdo ho neviděl." řekla o ztraceném kontejneru Simonin-Le Meur, ředitelka ekologické skupiny Ar Viltansoù.

Le Meur po původu vyplavených telefonů Garfield pátrala několik let. Obávala se škod, které plastové telefony mohou v oceánu způsobit. Až díky místnímu farmáři se jí však podařilo kontejner objevit.

Uhodnete, co může být děsivý předmět s pěti prsty vyplavený z moře? Stal se hitem internetu
Magazín

Uhodnete, co může být děsivý předmět s pěti prsty vyplavený z moře? Stal se hitem internetu

Díky Renému Morvanovi vědci odhalili místo, ze kterého se po dlouhá léta vyplavovaly telefony a zahlcovaly bretaňskou pláž. Zničený kontejner však i nadále zůstává pohřbený pod skalami a je nepřístupný.

Moře vyplavilo na pláž "mládě lochnesské příšery". Záhadné stvořeníčko se stalo hitem internetu
Magazín

Moře vyplavilo na pláž "mládě lochnesské příšery". Záhadné stvořeníčko se stalo hitem internetu

Objev ztraceného kontejneru s telefony Garfield zvýšil povědomí o problému znečištění světových oceánů plasty, které každoročně narušují prostředí oceánu i jeho okolí a poukazují na nutnost zamyslet se nad tím, jak toto riziko co nejvíce eliminovat. 

Událost znovunalezení kontejneru však vedla také k obnovení zájmu o Garfieldovy telefony jako o sběratelský předmět, za který jsou někteří lidé schopní zaplatit skutečně vysoké sumy peněz.

Tagy Atlantský oceán Bretaň Francie jeskyně Jim Davis kontejner pláž