www.iflscience.com, time.com, yupthatexists.com

Plastové telefony se v regionu vyplavovaly po stovkách, desítky let však nikdo nevěděl, odkud se "kocour milující lasagne" skutečně vzal.

Telefon Garfield si získal oblibu hlavně v 80. letech 20. století. Vznikl jako součást propagační kampaně společnosti Tyco poté, co jim v roce 1978 poprvé Jim Davis vybarvil známého líného kocoura do svého oblíbeného komiksu. Telefon byl navržen tak, aby zaujal děti i dospělé a rychle se stal sběratelským artiklem.

Telefony Garfield desítky let zaplavují francouzskou pláž

V posledních letech si telefon Garfield znovu získal pozornost díky snahám ekologů ze skupiny Ar Viltansoù o vyčištění pláží Bretaně, regionu v severozápadní Francii. Již několik desítek let se na bretaňské pobřeží vyplavovaly kusy telefonů a ochránci životního prostředí si lámali hlavu nad tím, proč tomu tak je.

Ukázalo se, že telefony Garfield byly součástí přepravního kontejneru, který se v 80. letech ztratil na moři. Spekulovalo se, že musel klesnout na dno oceánu, a ekologové se obávali, že plastová toxicita Garfielda bude oceán znečišťovat donekonečna. Jen v roce 2018 bylo na plážích v severozápadní Francii nalezeno nejméně 200 kusů.

Jeskyně objasnila záhadu

Přepravní kontejner, z něhož telefony vyplavené na pláž pocházely, byl nakonec objeven v mořské jeskyni. Polohu jeskyně pomohl odhalit farmář, jehož paměť oživila právě kampaň týmu ekologů ve Francii.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

„Hledali jsme ho, ale neměli jsme jasnou představu, kde by mohl být. Mysleli jsme si, že je pod mořem. Požádali jsme lidi, kteří se potápěli, aby ho hledali. V oblasti se pohybuje také hodně ponorek - je to vojenská oblast. Ale říkali, že není možné, aby tam ten kontejner byl a nikdo ho neviděl." řekla o ztraceném kontejneru Simonin-Le Meur, ředitelka ekologické skupiny Ar Viltansoù.

Le Meur po původu vyplavených telefonů Garfield pátrala několik let. Obávala se škod, které plastové telefony mohou v oceánu způsobit. Až díky místnímu farmáři se jí však podařilo kontejner objevit.

Díky Renému Morvanovi vědci odhalili místo, ze kterého se po dlouhá léta vyplavovaly telefony a zahlcovaly bretaňskou pláž. Zničený kontejner však i nadále zůstává pohřbený pod skalami a je nepřístupný.

Objev ztraceného kontejneru s telefony Garfield zvýšil povědomí o problému znečištění světových oceánů plasty, které každoročně narušují prostředí oceánu i jeho okolí a poukazují na nutnost zamyslet se nad tím, jak toto riziko co nejvíce eliminovat. 

Událost znovunalezení kontejneru však vedla také k obnovení zájmu o Garfieldovy telefony jako o sběratelský předmět, za který jsou někteří lidé schopní zaplatit skutečně vysoké sumy peněz.