Na strmých svazích Alp se jede motokrosový závod. Jezdci riskují, diváci šílí. Málokdo tuší, že se pod jednou helmou skrývá známý herec. Tak nyní tráví čas bývalý vídeňský komisař Richard Moser.

Zavrhl své jméno
Lásku k horám má v krvi jako každý rodák z Innsbrucku. Na úpatí velehor přišel na svět 11. července 1959 do rodiny dělníka Harryho a učitelky Waltraud, která v něm stejně jako ve třech mladších bratrech povzbuzovala zájem o hudbu a umění. U Tobiase padla tato snaha na úrodnou půdu. Naučil se hrát na několik nástrojů a brzy začal tvořit vlastní skladby. Když si měl vybrat univerzitu, neváhal ani chvíli a ve Vídni začal studovat hudbu. V dalších letech ho ale ještě víc uchvátilo herectví, takže se po škole vydal za dalším studiem do Mnichova, kde se nakonec stal členem tamějšího divadla.

Televizní diváci si jeho tváře mohli poprvé všimnout v roce 1986. Tehdy už vystupoval pod dívčím příjmením své matky Moretti, kterým nahradil původní a nepříliš libozvučné Bloéb. Sám sebe ale nejraději viděl na divadelních prknech, což se změnilo v roce 1993. Tehdy začal natáčet seriál Komisař Rex a okamžitě se z něj stala hvězda. Zprvu příjemná popularita ho ale stále více svazovala.

Úraz v divadle
S Rexem se o housky se salámem dělil čtyři roky. Pak přemluvil scenáristy, aby jeho postavu nechali zemřít. Zatímco fanoušci truchlili, Tobias si oddechl. Konce v seriálu nikdy nelitoval, konečně měl čas na koníčky a také na rodinu. V roce 1997 se oženil s hobojistkou Julií Wilhelmovou a v dalších třech letech se jim narodila dcera Antonie a syn Lenz. V roce 2011 přibyla ještě dcera Rosa.

Tobias se kromě herectví začal věnovat i farmaření. Nedaleko Innsbrucku si pořídil čtyři sta let starý statek, kde chová koně a dobytek. Kromě toho je velkým fanouškem horolezectví, lyžování a bojových umění. Fyzička se mu hodí i v další zálibě, kterou je motokros. Spolu s nejmladším bratrem Georgem, který je také hercem, se účastní vytrvalostních závodů, třeba napříč Alpami. Paradoxem je, že přes adrenalinové trávení volného času utrpěl nejvážnější zranění ve vídeňském Burgtheatru. V roce 2006 si při představení zle pochroumal nohu a musel na operaci.

Jeho poslední vášní se stalo sáňkování, dokonce se v roce 2012 stal prezidentem nově vzniklé mezinárodní sáňkařské organizace, která zatím sdružuje šest zemí. Poznali byste ho?