Grónský ledový příkrov pokrývá přibližně 1,7 milionu čtverečních kilometrů. Led je silný více než 1,6 km a zadržuje asi 8 procent světové sladké vody. Pokud by zcela roztál, hladina všech moří by stoupla asi o sedm metrů.

Mrazivé bílé území je proto pod intenzivním hledáčkem vědců. Snaží se zjistit, proč se v posledních desetiletích zmenšuje a tání se stále zrychluje. Zjistili, že jedním z viníků je temná zóna. 

Temná zóna v Grónsku

„Fakt, že velká část západního křídla grónského ledového příkrovu získala inkoustově šedou barvu znamená, že tání je až pětkrát intenzivnější. Pohlcuje totiž více tepla,” říká profesor glaciologie Alun Hubbard. „Doposud však zůstávalo záhadou, co temnou zónu způsobuje.”

Výzkumníci se proto vydali na expedici. Zjistili, že jednotný povlak se skládá z květů řas, prachu a sazí. Nečistoty se zde s největší pravděpodobností nahromadily z požárů a továren. Odkud se ale na ledovém příkrovu vzaly řasy?

„Aniž bychom si to uvědomovali, mikrobiální život v mořském ledu je extrémně rozmanitý. Zahrnuje jak bakterie, prvoky, tak také odolné řasy,” vysvětluje mikrobioložka z University of Waterloo v Ontariu Jenine McCutcheon. „V zimě jsou skryté pod ledem. Během jara, kdy led taje, migrují na povrch a spouští fotosyntézu. Tyto organismy jsou normálně zelené, když jsou ale vystaveny neustálému slunečnímu záření, tmavnou, aby se chránily před ultrafialovými paprsky.” Právě to způsobuje zšednutí ledu.

Začarovaný kruh

Poslední otázkou, nad níž si odborníci lámali hlavu, bylo, proč se řasy v poslední době tak rozšířily. Poté, co analyzovali vzorky, se ukázalo, že jejich klíčovou živinou je fosfor. Pochází z hydroxylapatitu, minerálu, který obsahuje také vápník, kyslík a vodík, pocházející z obnažených skalních výchozů.

Zdroj: Youtube

„Jak se planeta otepluje, exponovaná hornina se stává sušší a eroduje na prach, který unáší vítr. Urychluje to růst řas, což způsobuje tmavé fleky a tání ledu. Je to začarovaný kruh,” říká klimatický vědec z University of Leeds v Anglii Jim McQuaid. Badatelé nyní doufají, že pochopení vzniku temné zóny jim pomůže přesněji předpovídat, jak rychle bude grónský ledovec tát.

Zdroje: www.livescience.com, www.eurekalert.org, www.en.wikipedia.org