Terakotovou armádu střežily strašlivé smrtící pasti. Co se stalo vykradačům?

Lenka Samuely | 5. 8. 2022

„Císař je mrtev!" volal z hradeb paláce hlavní komoří. Vojáci na nic nečekali a obklíčili pohřební areál o rozloze 98 km². Postupně začali zasypávat každý možný východ. Nic netušící dělníci pracující v podzemí tak zůstali uvězněni. „O tom, kde se nachází poklady, víte příliš mnoho," krčil rameny velitel. „Vyzrazení nemůžeme připustit."

Až do roku 1974 tak nikdo netušil, kde se pohřební komplex císaře Čchin Š’-chuang-ti nachází. Náhodou ho objevili rolníci, kteří kopali studnu. Při práci narazili na zlomky keramických plastik, bronzové spouště k samostřílům a bronzové hroty šípů. Tušili, že fragmenty budou hodně staré, proto zavolali archeologa Kchang-mina.

Ten hliněné kousky posbíral a začal je ve své laboratoři v muzeu v Lin-tchungu slepovat. Po třech dnech titěrné práce se před ním objevily dvě sochy vysoké 178 cm. Netušil, že stojí před zástupci největší terakotové armády, která kdy byla vytvořena.

Terakotová armáda - poklady

Během několika let archeologové odkryli více než 8000 postav válečníků z období kolem roku 220 př. n. l. Lučištníci, vozatajové a jezdci stojí v řadách za sebou ve třech podzemních sálech. Vypadají, jakoby byli připraveni každou chvíli zaútočit. Měří 166 až 187 cm a každý váží přes 100 kg.

Archeologové oznámili objev století: Ztracený Sluneční chrám byl ukrytý v Egyptě
Magazín

Archeologové oznámili objev století: Ztracený Sluneční chrám byl ukrytý v Egyptě

Tvůrci jednotlivé sochy zpracovali tak detailně, že mají osobitý výraz, postoj a dokonce i čáry na dlaních. Podle dobových pramenů je řemeslníci tvořili od roku 246 př. n. l., kdy třináctiletý Čchin Š’-chuang-ti usedl na trůn. Mlčenliví válečníci ho měli ochraňovat v posmrtném životě a střežit jeho poklady.

Zdroj: Youtube

Tzv. Kniha vrchních písařů historika S’-ma Čchiena, napsaná sto let po dokončení mauzolea, popisuje, že v podzemí jsou uloženy cennosti ze všech koutů světa. Vědci spekulují, že hrobka může ukrývat mnohem více bohatství, než jaké vydalo pohřebiště faraona Tutanchamona.

Odhalení hrobky císaře Čchin Š’-chuang-ti

S’-ma Čchien zároveň varuje každého, kdo by chtěl spánek slavného císaře, který nechal vybudovat Velkou čínskou zeď, vyrušit. Na nevítané hosty jsou prý připraveny samostříly, propadliště a nádrže plné „tekutého stříbra". Jeho slova potvrzují moderní výzkumy. V hrobce byla zjištěna vysoká koncentrace rtuti.

Vědci našli na Krétě tabulky s hieroglyfy. Vysvětlují jednu z největších záhad
Magazín

Vědci našli na Krétě tabulky s hieroglyfy. Vysvětlují jednu z největších záhad

Samotná místnost s ostatky císaře proto nebyla dosud otevřena. Archeologové ale minulý rok našli metodu, jak ji prozkoumat bez poškození a zároveň při tom nepřijít k úhoně. Chtějí využít subatomární částice zvané miony, jež jsou absorbovány silnými a hustými objekty, ale procházejí lehčími materiály. Na výsledky výzkumu si zatím musíme ještě počkat.

Zdroj:

www.stoplusjednicka.cz, www.ct24.ceskatelevize.cz, www.national-geographic.cz

Tagy armáda Čchin Š'-chuang-ti hrobka