Až do roku 1974 tak nikdo netušil, kde se pohřební komplex císaře Čchin Š’-chuang-ti nachází. Náhodou ho objevili rolníci, kteří kopali studnu. Při práci narazili na zlomky keramických plastik, bronzové spouště k samostřílům a bronzové hroty šípů. Tušili, že fragmenty budou hodně staré, proto zavolali archeologa Kchang-mina.

Ten hliněné kousky posbíral a začal je ve své laboratoři v muzeu v Lin-tchungu slepovat. Po třech dnech titěrné práce se před ním objevily dvě sochy vysoké 178 cm. Netušil, že stojí před zástupci největší terakotové armády, která kdy byla vytvořena.

Terakotová armáda - poklady

Během několika let archeologové odkryli více než 8000 postav válečníků z období kolem roku 220 př. n. l. Lučištníci, vozatajové a jezdci stojí v řadách za sebou ve třech podzemních sálech. Vypadají, jakoby byli připraveni každou chvíli zaútočit. Měří 166 až 187 cm a každý váží přes 100 kg.

Tvůrci jednotlivé sochy zpracovali tak detailně, že mají osobitý výraz, postoj a dokonce i čáry na dlaních. Podle dobových pramenů je řemeslníci tvořili od roku 246 př. n. l., kdy třináctiletý Čchin Š’-chuang-ti usedl na trůn. Mlčenliví válečníci ho měli ochraňovat v posmrtném životě a střežit jeho poklady.

Zdroj: Youtube

Tzv. Kniha vrchních písařů historika S’-ma Čchiena, napsaná sto let po dokončení mauzolea, popisuje, že v podzemí jsou uloženy cennosti ze všech koutů světa. Vědci spekulují, že hrobka může ukrývat mnohem více bohatství, než jaké vydalo pohřebiště faraona Tutanchamona.

Odhalení hrobky císaře Čchin Š’-chuang-ti

S’-ma Čchien zároveň varuje každého, kdo by chtěl spánek slavného císaře, který nechal vybudovat Velkou čínskou zeď, vyrušit. Na nevítané hosty jsou prý připraveny samostříly, propadliště a nádrže plné „tekutého stříbra". Jeho slova potvrzují moderní výzkumy. V hrobce byla zjištěna vysoká koncentrace rtuti.

Samotná místnost s ostatky císaře proto nebyla dosud otevřena. Archeologové ale minulý rok našli metodu, jak ji prozkoumat bez poškození a zároveň při tom nepřijít k úhoně. Chtějí využít subatomární částice zvané miony, jež jsou absorbovány silnými a hustými objekty, ale procházejí lehčími materiály. Na výsledky výzkumu si zatím musíme ještě počkat.

Zdroj:

www.stoplusjednicka.cz, www.ct24.ceskatelevize.cz, www.national-geographic.cz