Fotografická paměť

V této poutavé hře mají hráči pouhých sedm sekund na to, aby si pozorně prohlédli řadu deseti obrázků. Pak musí odpovědět na otázky týkající se obrázků. Mohou tak spatřit fotografii zachycující rušný život nebo rostliny v květináčích, a následně odpovídat na otázky typu: V jakých květináčích se rostliny nacházely? 

Každá z otázek se zabývá konkrétními detaily, například přesným určením barev, počtem osob na fotografii, specifikací obsahu mísy ležící na stole, rozpoznáváním vlajky visící v pozadí nebo sdělením, jaké prvky na obrázku chybí.

Aby byly takové testy co nejvíce poutavé, jsou plné složitých detailů. Někdy však mohou překvapit svým minimalismem. V červnu 2019 provedla společnost Lenstore průzkum testující paměť, kterého se zúčastnilo 2000 dospělých Britů. 

Nejčastějším výsledkem bylo dosažení šesti bodů z deseti, přičemž jen 1,2 % účastníků dosáhlo bezchybného skóre. Překvapivé je, že 71 % z těch, kteří dosáhli bezchybného skóre, byly ženy, a působivých 92 % z nich přiznalo, že se pravidelně věnují cvičení stimulujícímu mozek.

Zvládli byste to?

Ukázalo se také, že 66 % těchto géniů pochází z věkové skupiny 18 až 34 let. Navíc 83 % těchto osob s bezchybným skóre mělo jeden společný rys. Buď se věnovali umění nebo jednou týdně hráli videohry. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Těm, kteří si chtěli zlepšit své schopnosti fotografické paměti, nabídla společnost Lenstore možnost absolvovat test opakovaně. Při každém pokusu se ale tito lidé setkali se směsicí známých i neznámých obrázků, aby postupně zdokonalili své paměťové schopnosti. 

Klíčem k úspěchu je podle Kevina Horsleyho, odborníka na paměť a autora tohoto testu, propojení nových informací s těmi, které již znáte. Pokud si například chcete zapamatovat, že zuluský výraz pro psa je "inja", můžete si vytvořit mentální spojení tím, že si představíte zraněného psa. Posílení paměti prostřednictvím těchto spojení může výrazně zlepšit vaše schopnosti zapamatování.

Ačkoli se o fotografické paměti vědou různé debaty a je často předmětem výzkumů, mozek jako takový je nutné neustále trénovat. Čím dřív začnete, tím lépe vám to bude myslet a tím více si toho budete pamatovat. 

Test si můžete vyzkoušet v našem odkazu:

www.lenstore.co.uk

Zdroje: www.insider.com, www.mirror.co.uk, www.mentalfloss.com