Jak se člověk stane géniem? Na tuto otázku se snažili odpovědět již raní řečtí myslitelé. Věřili, že za to může přemíra černé žluči. Frenologové se zase pokoušeli „centrum vznešené moci,“ objevit v lebce a neurologové v oblastech mozku.

Lewis Terman, psycholog ze Stanfordovy univerzity, který se podílel na vzniku testu IQ, věřil, že právě tento způsob zkoušky dokáže odhalit i genialitu. 

Ve dvacátých letech 20. století tak začal sledovat 1500 kalifornských školáků, již se pyšnili IQ nad 140. Byli tedy tabulkami označeni za „téměř geniální nebo geniální“. Postupem času z těchto dětí vyrostli členové Akademie věd, politici, lékaři a profesoři. Ale také dělníci, prodavači a řemeslníci. Bylo tak potvrzeno, že vysoké IQ není zárukou zářivé kariéry. Může jí pouze pomoci.

Studie totiž naznačují, že genialita nesouvisí pouze s mírou inteligence, ale také s kreativitou, vytrvalostí, prostředím, kde vyrůstáme a prostým štěstím.

Být génius

„Koncept génia je stále zahalen určitou magií, jako kdyby velké úspěchy vybuchly spontánně bez tvrdé práce,” říká psycholožka Angela Duckworth. „Věřím, že existují rozdíly, pokud jde o individuální talent, avšak bez ohledu na to, jak nadaný člověk je, něco velkého nevznikne bez vášně, disciplíny a vytrvalosti.”

Její kolega, emeritní profesor psychologie na UC Davis Dean Keith Simonton navíc upozorňuje, že možná nejdůležitější vlastností všech géniů je produktivita. 

„Většina uměleckých děl není vystavena, většina skladeb není nahrána ani příběhy nejsou publikovány. Velké vynálezy se jednoduše objevují až po několika pokusech,” krčí rameny. „A co je důležité, k jejich realizaci byla nutná podpora rodiny, známých nebo školy.”

Jak tedy ukazují vědecké závěry, výška IQ sice napovídá, že má daný jedinec určité schopnosti, musí je však rozvíjet. Pokud vám tedy kvíz přijde těžký, nemusíte věšet hlavu.

Mensa sestavila test pro širokou veřejnost. Pokud správně zodpovíte 10 otázek, jste génius

Zdroje: www.nationalgeographic.com, www.cs.wikipedia.org, www.cbsnews.com, www.rd.com, www.youtu.be