Sluchový orgán obratlovců je pozoruhodný. Skládá se ze tří částí. Z vnějšího, středního a vnitřního ucha. 

Jak názvy napovídají, my se nejčastěji setkáváme s vnějším uchem, jež zahrnuje boltec, vnější zvukovod a bubínek. Sluchový kanálek je u dospělého člověka dlouhý asi tři centimetry a obsahuje mazové žlázy, produkující ušní maz.

Jeho úlohou je chránit citlivou kůži, udržovat vlhkost a zabraňovat infekcím. Zajímavostí je, že Asiaté a domorodí Američané mají většinou suchý typ ušního mazu, který je našedlý a vločkovitý. Běloši a černoši se pyšní zlato-hnědým až tmavě hnědým a vlhkým mazem. 

Ucho mladého člověka dokáže vnímat zvuk v rozsahu frekvencí 20–20 000 hertzů. S postupujícím věkem se ale rozmezí snižuje, což je následek ztráty buněk ve vnitřním uchu, které jsou zodpovědné za vnímání zvuku.

Co se týče hlasitosti, lidé obvykle slyší i zvuky o hlasitosti 0 dB. Hluk hlasitější než 85 dB je už pro nás nebezpečný. 

Ztráta sluchu

Starší lidé nejdříve přestávají slyšet vysoké frekvence nad 8000 Hz, jako zpěv ptáků a nástroje jako flétny nebo pikoly. To už může být problém. I přestože pro porozumění stačí slyšet frekvence od 500 Hz do 3000 Hz, při omezeném vnímání vysokých tónů je ztíženo hlavně poznávání sykavek.

Stárnutí organismu zvrátit nedokážeme, ztrátu sluchu však způsobuje především hluk, kterému jsme vystaveni každý den. Hlavním problémem je, když hlasitý zvuk trvá dlouho nebo se často opakuje.

Pokud totiž smyslové buňky čelí příliš hlasitému hluku, mohou se poškodit nebo přímo odumřít. Bohužel, tyto malé stavební jednotky se neumí hojit ani regenerovat.

Jak sluch chránit?

Často s hlasitým zvukem nedokážeme nic dělat a sousedovo sekání trávy nebo dopravní špičku panující pod našimi okny musíme jen přetrpět. Pokud ale plánujete letět letadlem, pohybovat se sv příliš hlučném prostředí nebo chcete pozorovat novoroční ohňostroj, můžete zkusit špunty nebo klapky na uši.

Dalším doporučením je poslouchat svoje uši. V případě, že je vám zvuk již nepříjemný nebo dokonce bolestivý, tělo se vám snaží říct, že pro vás může být škodlivý.

Vyhnout byste se měli také častému poslechu hlasité hudby nebo podcastů ze sluchátek. V případě, že si nedokážete bez audia představit svůj život, investujte do typů, které dobře izolují zvuky z okolí. Bez hluku totiž dokážete lépe regulovat hlasitost.

Jak je na tom váš sluch? Zkuste si jednoduchý test! Potřebovat budete sluchátka a chviličku času. Dle instrukcí na videu si sluchátka jednoduše nasaďte, hlasitost zvolte takovou, jako je běžná mluva. Zbytečně ji nezvyšujte, ale ani nesnižujte.

Test probíhá během několika vteřin. Nechte puštěné video a zaposlouchejte se do něj. Jakmile uslyšíte tón o vysoké frekvenci, video zastavte. Na obrazovce uvidíte číselný údaj, jak starý váš sluch je.

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.azurecdn.widex.com, www.is.muni.cz, www.svetzeny.cz, www,cs.wikipedia.org