Thanatosdrakon vládl jihoamerickému nebi v období svrchní křídy, přibližně před 100-66 miliony let. Jedná se o nově objevený druh, příznačně pojmenovaný Thanatosdrakon, což v latině znamená "drak smrti", ve spojení s "amaru", odkazujícím na bájné andské božstvo Amaru, vykresluje živý obraz jeho obludnosti.

Jako člen čeledi Azhdarchidae patří drak smrti do linie největších létajících tvorů, kteří se kdy pohybovali po Zemi. Nenechte se ale zmást, neřadíme ho mezi dinosaury.

Na jeho podobu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Majestátní vzhled budil respekt

Thanatosdrakonovy fyzické atributy budily úctu - jeho obrovské rozpětí křídel dosahovalo sedmi až devíti metrů, což z něj činilo jednoho z největších obratlovců, kteří kdy obývali naši planetu. Jeho nápadně velká lebka a protáhlý krk ho odlišovaly od ostatních dinosaurů a dodávaly mu hrozivý vzhled, který nepochybně naháněl strach i dinosaurům v jeho okolí.

„Obojživelný“

Zkameněliny objevené během desetiletého vykopávání poskytly neocenitelný pohled na život tohoto okřídleného ještěra. Thanatosdrakon zřejmě dával přednost záplavovým oblastem v blízkosti řek s řídkou vegetací, kde trávil značnou část času na zemi. Jeho dlouhý krk umožňoval efektivní krmení, což naznačuje, že lovil kořist jak na souši, tak ve vodním prostředí.

Význam těchto fosilií spočívá nejen v jejich velikosti, ale také v jejich nebývalé zachovalosti. Paleontologové nalezli vzorky kostí, které dosud nebyly u žádného pterosaura pozorovány. Toto zachování umožňuje rekonstrukci svalů a poskytuje jedinečnou příležitost ke studiu pohybu a chování těchto majestátních tvorů.

Pterosauři coby vrcholoví predátoři

Přestože Thanatosdrakon představuje pozoruhodný objev, není v panteonu prehistorických draků osamocen. I další okřídlení plazi, jako Pterodactylus a Dearc sgiathanach, se kdysi vznášeli po dávné obloze a zanechali svou stopu v historických kronikách. Tito pterosauři sdíleli oblohu s dinosaury a díky velkému rozpětí křídel a silnému zobáku byli pravděpodobně vrcholovými predátory své doby.

Zatímco vědci pokračují v odhalování záhad minulosti naší planety, odkaz těchto prehistorických draků nám připomíná respekt vzbuzující tvory, kteří kdysi vládli Zemi. Od majestátní vlády draka smrti v Jižní Americe až po daleké končiny pravěku nám nezbývá než žasnout nad zázraky dávno minulého světa, kde nebylo úniku před mocí létajících, vražedných monster.

Zdroje: a-z-animals.com, en.wikipedia.org/wiki/Thanatosdrakon, zoom.iprima.cz, studie - www.sciencedirect.com, www.stoplusjednicka.cz