V roce 2008 objevili při procházce podél řeky Bow místní rančeři John a Sandra De Grootovi zkamenělé kosti horní a dolní čelisti neznámého tvora. O dva roky později je ukázali paleontologovi z Royal Tyrrell Museum. Ten okamžitě poznal, že jde o dravého dinosaura z čeledi Tyrannosauridae. Kosti však byly mnohem větší a zuby hrozivější, než měl slavný T-rex. Na místě nálezu byly později objeveny další fragmenty lebky. Pracovníci muzea je identifikovali jako pozůstatky Daspletosaura a na deset let se na ně zcela zapomnělo.

Když Jared Voris, postgraduální student na University of Calgary, narazil na uložené kosti, nevěřil svým očím. Jako expert na tyranosauridy poznal, že v rukách drží něco mimořádného. „Ihned jsem věděl, že se nejedná o Daspletosaura. Bylo to vzrušující. Zajel jsem na místo nálezu a objevil další fosilie," popisuje Voris. V roce 2020 již bylo jasné, že jde o nový druh dinosaura. Dostal jméno Thanatotheristes degrootorum.

Thanatotheristes degrootorum

„Thanatův plenitel“ byl obří predátor, který se vyznačoval až deseti metrovým dlouhým tělem, jemuž dominovala velká hlava a masivní dolní končetiny. Horní končetiny byly krátké a byly zakončené dvěma prsty. Vážil mezi 1,3 a 2,5 tunami.

Vědci zjistili, že měl více zubů než většina ostatních tyranosauridů. V horní čelisti jich bylo 38-42, v dolní 32. Byly dlouhé a ostré. Jejich postavení naznačuje, že fungovaly jako pila. Plenitel se živil masem a kostmi větších býložravců. Zatím jeho jedinými dosud známými současníky byli rohatí dinosauři Xenoceratops a kopulovití Colepiocephal. Díky krátkým předním končetinám zabíjel tak, že svou oběť překvapil a kousl, podobně, jako loví dnešní varani komodští.

Žil přibližně před 79,5 miliony lety, což z něj dělá nejstaršího tyranosaura Kanady a jednoho z nejstarších na světě. Obýval subtropickou pláň západního pobřeží Western Interior Seaway, vnitrozemského moře, jež spojovalo dnešní Severní ledový oceán s Mexickým zálivem a rozdělovalo Severní Ameriku na dvě části.

Vzestup a pád

Tyranosauři se objevili asi před 165 miliony lety. Nebyli nijak významní. Měřili maximálně metr a půl a lovili ve stínu masivnějších masožravců té doby, včetně allosauroidů velikosti autobusu a megalosauroidů s velkými drápy. Přibližně před 90 miliony lety však tito velcí predátoři zmizeli. Tyranosauři se tak dostali na vrchol potravního řetězce. Dorostli tak do obdivuhodných rozměrů.

Zdroj: Youtube

Kdy přesně druh Thanatotheristes degrootorum zmizel, není známo. Je však jisté, že šlo o blízkého příbuzného Tyrannosaura Rexe, který žil o 13 milionů let později. „Nález plenitele nám napovídá, jak se tento druh tyranosaurů vyvíjel a jak byl krutý," říká Jared Voris.

Zdroj:

www.thecanadianencyclopedia.ca, www.livescience.com, www.nationalgeographic.com