Theodor Morell: Geniální nalezenec, který léčil a málem zabil Adolfa Hitlera

Theodor Morell a Adolf Hitler

Theodor Morell a Adolf Hitler

Foto: winto

Na svého věrného a geniálního osobního lékaře nedal Adolf Hitler nikdy dopustit a každého, kdo se proti němu ohradil, potrestal. Hitler ovšem netušil, že ho Theodor Morell devět let dopoval drogami a jedy.

Než se v obraze objeví Hitlerův geniální nalezenec, léčí budoucího diktátora Karl Brandt. Morell se mezitím věnuje své vlastní urologické praxi v Berlíně. Pánové přicházejí s bolestí a odchází spokojení, zázračného doktora začnou doporučovat ostatním a k Morellovi se tak dostávají stále prominentnější postavy.

Hitlerův jediný lékař

První zlom v kariéře nastane po zásnubách se slavnou a bohatou herečkou Hanelor Mollerovou, která ho představí té největší smetánce. V téže době začne také přemýšlet o politice a přidá se k NSDAP. Jeho jméno se šíří ve vysokých kruzích nacistické strany a dostane se až k uším samotného Hitlera. Ten má v roce 1935 stále Brandta, ale jeho léčba žaludečních problémů vůbec nepomáhala. A tak si zavolá Morella.

Leo major

Leo Major: Geniální lstí vyděsil stovky nacistů a sám osvobodil celé město

Po vyšetření Hitlerova zdravotního stavu doporučí Morell léčbu vitamíny a mutaflorem. Tíživé problémy trávicí soustavy náhle zmizí, Hitler je nadšen a Morella najímá na plný úvazek. Brandt to nese těžce a metody svého kolegy kritizuje. Hitler nemá na vybranou, Brandta ze své služby propouští, ale úplně se ho nevzdá – později se stane jedním ze strůjců akce T4, jež má očistit rasu od méněcenných osob.

Drogy a jedy

Morell a Hitler jsou v kontaktu denně a lékař ho doprovází jako věčný stín. U vůdce se začnou projevovat další zdravotní problémy. Nadměrnou plynatost se Morell rozhodne řešit pilulkami doktora Koestera. Na tom by nebylo nic zlého, kdyby neobsahovaly malé dávky jinak smrtelných jedů atropinu a strychninu. Léčba zabere, plynatost se zmírní a Hitler je nadmíru spokojen.

Podobně kontroverzní léčebné metody probíhají až do roku 1945. Morrell podle doložených lékařských deníků přidává k léčivům ve svých injekcích drogy, míchá zvláštní koktejly dextrinu, kofeinu, kokainu a pervitinu, aby vůdci vyléčil různé záněty a syfilis, nemoc, jíž se Hitler kriticky obával.

Podzemní továrna Richard

Tajemný labyrint Richard u Litoměřic: Pravděpodobně ukrývá nacistický poklad

Za své působení u samotného vůdce Třetí říše získá Morell prestiž a moc, o jaké nesnil. Stane se podílníkem firmy Nordmark, v protektorátu mu do rukou padne továrna Milo Olomouc a Hitler mu věnuje vlastní laboratoř s personálem.

73 druhů léků

Proti lékaři a jeho praktikách se v dalších letech ohradí architekt Albert Speer, jenž Morella nazve líným prospěchářem, kterému jde pouze o peníze, a své řekne i Hermann Göring, podle něj když Morell neví, vpraví do pacienta drogy, aby mu ulevil a vytvořil iluzi, že jsou jeho léčebné metody účinné. Hitler na nic z toho neslyší a Morell je s ním až do dubna 1945.

Několik týdnů před Hitlerovou sebevraždou je Morell propuštěn. Přesouvá se do Bavorska, tam ho ale zajmou Američané. U Morella mezitím propukají první příznaky vážné nemoci a v roce 1947 ho propouští na svobodu.  Později téhož roku umírá v nemocnici v Tegernsee. Existují domněnky, že za Hitlerův zdravotní stav před sebevraždou mohly Morellovy kontroverzní metody léčení. Údajně na něm za devět let služby vyzkoušel 73 druhů léků.

Dopadení Rudolfa Hösse

Velitel Osvětimi Rudolf Höss: Po válce ho spojencům udala vlastní manželka