Tento dinosaurus je známý svým charakteristickým vzhledem, který zahrnuje dlouhé, zahnuté drápy a velké jakoby nafouklé tělo. Na konci křídy tento opeřený dinosaurus vypadal trochu jako žirafa s krátkýma nohama a obrovským zadkem, na kterém mohl sedět, když chroupal listí, uvedli vědci.

Therizinosaurus byl velký dinosaurus, jeho délka se podle některých odhadů pohybovala kolem 10 metrů a hmotnost kolem 2 200 kg. Je však důležité si uvědomit, že většina toho, co je o tomto dinosaurovi známo, pochází z jeho kosterních pozůstatků, takže o jeho vzhledu a chování toho stále mnoho nevíme. Therizinosaurus žil v pozdním triasu a křídě (před 220 až 66 miliony let).

Na zcela nové video související se studií, o níž mluvíme na konci tohoto článku, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Obří drápy

Jedním z nejvýraznějších rysů therizinosaura byly jeho obrovské drápy. Byly až 90 cm dlouhé a sloužily k různým účelům, včetně obrany a krmení. Drápy byly tenké a zahnuté, což naznačuje, že nebyly určeny k lovu, ale spíše k uchopování a krájení rostlinného materiálu. Nepodobají se ničemu, co bychom mohli vidět u jiných dinosaurů, a jsou pro therizinosaura a jeho blízké příbuzné jedinečné.

Jak vypadal?

Kromě drápů měl therizinosaurus velké, břichaté tělo. Naznačuje to, že to byl býložravec, protože zvětšená střeva mohla sloužit k fermentaci rostlinného materiálu pro trávení.

Jeho tělo bylo celkově hrncovité, což je častěji k vidění u býložravých savců, jako jsou sloni, ale u dinosaurů se s ním nesetkáváme často. Dinosaurus měl také malou hlavu, dlouhý krk a dlouhý ocas.

A konečně, široké, zploštělé zuby therizinosaura jsou také unikátní. Jsou výborně uzpůsobeny k rozmělňování rostlinného materiálu a jsou odlišné od ostrých, špičatých zubů, které můžeme vidět u mnoha jiných teropodních dinosaurů.

Byl býložravý

Therizinosaurus byl s největší pravděpodobností býložravec. Jeho zuby byly široké a zploštělé, což naznačuje, že byl přizpůsoben k rozmělňování rostlinného materiálu. Kromě toho tvar a velikost jeho střev naznačují, že byl schopen trávit tuhý, vláknitý rostlinný materiál.

Někteří badatelé se také domnívají, že therizinosaurus mohl používat své drápy ke strhávání listí a větví ze stromů. Dlouhé, zahnuté drápy by byly pro tento úkol ideální a je možné, že dinosaurus mohl dosáhnout až do výšky 6 metrů, aby se dostal k potravě v korunách stromů.

Pomalu trávil a hodně spal

O chování therizinosaura toho stále mnoho nevíme. Na základě jeho anatomie a stravy však vědci dokázali učinit několik kvalifikovaných odhadů.

Například velká střeva therizinosaura naznačují, že měl pomalý proces trávení. To zase naznačuje, že dinosaurus mohl trávit většinu času odpočinkem a trávením potravy, místo aby byl neustále aktivní.

Dlouhé, zakřivené drápy therizinosaura navíc naznačují, že nebyl lovcem, ale spíše býložravcem. Drápy však mohly sloužit k obraně, protože dinosaurus jimi mohl sekat po potenciálních predátorech.

Nejnovější studie

K mnoha novým odhalením přispěla i velmi čerstvá studie publikována 16. února v časopise Communications Biology, která předchozí domněnky potvrdila. Ukázala totiž, že bizarní dinosaurus ani přes jeho drápy jako kosy nemohl být zabiják. Jeho drápy byly nadobro označené za příliš slabé. Mimo jiné to znamená, že jeho zpodobnění v kultovním Jurském parku je smyšlené.

Filmy a dokumenty naznačují, že tyto drápy používali jako dlouhé meče k boji mezi sebou nebo s predátory," uvedl vědec a vedoucí studie Zichuan Qin. „Náš výzkum naznačuje, že nemohou snášet žádný stres, což znamená, že tato zvířata nemohla používat své drápy k boji nebo obraně."

Otázkou stále zůstává, proč měli tito dinosauři zcela zbytečné drápy? Nová studie odhaluje myšlenku, že samci předváděli své dlouhé drápy, aby přilákali samice. Podle spoluautora studie, profesora paleontologie obratlovců Mika Bentona, therizinosauři možná blýskali a chřestili dlouhými drápy jako prostředkem k zastrašení ostatních, nebo aby zapůsobili na samice. Podle vědců by nebyli jediní, v evoluci se údajně velmi často vyskytly velmi podivné a složité struktury, které vypadají zbytečně, ale používaly se jako lákadlo k páření.

Zdroje: www.livescience.com, en.wikipedia.org/wiki/Therizinosaurus, www.thoughtco.com