Nejslavnější světový futurolog vydal dlouho očekávanou předpověď na rok 2030. Je vážně divoká!

Jarouš M Komořanský | 28. 12. 2022

Thomas Frey je futurolog a spoluzakladatel a ředitel think-tanku The DaVinci Institute, který se zabývá výzkumem budoucnosti a zkoumá, jaké změny a trendy mohou ovlivnit naše budoucí životy a společnost. Ve známost vstoupila hlavně jeho divoká prognóza pro rok 2030.

Neznalost je cennou součástí budoucnosti. Navíc podobně jako u předpovídání počasí platí, že čím dále do budoucnosti se posouváme, tím jsou naše předpovědi méně přesné. Kdybychom znali budoucnost, neměli bychom příliš důvodů chodit k volbám, dávat dárky s překvapením nebo začínat něco nového. Kdybychom znali budoucnost, neměli bychom snahu ji ovlivnit.

Někteří ji ale odhalují a možná už znají. Thomas Frey je také autorem několika knih o budoucnosti a vystupuje jako řečník na konferencích po celém světě, kde se zabývá tématy, jako jsou budoucí pracovní síly, změny v oblasti technologie a způsoby, jakými se budou měnit naše společnosti a kultury. Frey se zabývá také tématy, jako jsou umělá inteligence, vesmírný turismus a budoucí města.

Více informací naleznete zde:

Zdroj: Youtube

Co předpověděl pro svět v roce 2030?

Podle Freye v roce 2030 nebude svět vypadat tak jako dnes a lidstvo se v nadcházejících letech změní více než za celou svou historii.

Čekají nás radikální technologické inovace, a to i přesto, že sedm let se jeví jako velmi blízká budoucnost. Vzhledem ke stále se zrychlujícím změnám můžeme v příštích letech očekávat vznik poměrně radikálních technologických inovací, počínaje umělou krví, přes jídlo vytištěné na 3D tiskárně a drony doručující nám poštu.

Thomas Frey tvrdí, že do roku 2030 bude průměrnému obyvateli USA doručováno 4,5 balíčku týdně pomocí létajících dronů, budeme běžně cestovat v autech bez řidiče a většinu volného času věnujeme činnosti, která ještě nebyla vynalezena. Dost děsivé je, že na světě zaniknou více než 2 miliardy pracovních míst. Hodně projektů bude strukturováno jako projekty na volné noze, nikoliv jako práce na plný úvazek, zkrachuje více než 50 % tradičních vysokých škol a Indie předstihne Čínu jako nejlidnatější země světa.

Co nás čeká už „za pár“?

Podle futurologa většina lidí přestane brát prášky, protože si bude schopno vyrábět vlastní léky. Vesmírné kolonie a létající auta nebudou ještě realitou, ale budou velmi žhavým tématem diskusí, zatímco klimatické změny, rovnost a potraty budou odsunuty na druhou kolej. Wikipedie možná už nebude existovat a nahradí ji nějaká jiná, daleko výkonnější společnost.

Podívejme se na některé předpovědi nejlépe hodnoceného futuristického řečníka společnosti Google, Thomase Freye. Podle něj bude už za sedm let více než 80 % všech návštěv u lékaře nahrazeno automatizovanými vyšetřeními. Více než 90 % všech restaurací bude používat při přípravě jídel nějakou formu 3D tiskárny a více než 10 % všech globálních finančních transakcí bude prováděno prostřednictvím Bitcoinu nebo kryptoměn.

Předpověď Baby Vangy na 2023. Ve spoustě věcí se trefila, ale toto jí pravděpodobně nevyjde
Magazín

Předpověď Baby Vangy na 2023. Ve spoustě věcí se trefila, ale toto jí pravděpodobně nevyjde

Bez řidičů a beze škol, zato s množstvím rychlokurzů

Budeme jezdit po dálnicích bez řidiče, pokvete vesmírná turistika a více než 20 % všech nových staveb budou tvořit "tištěné" budovy. Vznikne nová protestní skupina, která bude pořádat shromáždění proti klonování a demonstrovat proti vytváření "lidí bez duše". Vznikne i první město, které bude získávat 100 % zásob vody z atmosféry. Lidé se možná pod tlakem toho všeho začnou více obracet k víře a počet věřících komunit vzroste téměř o 50 % oproti současnému stavu. Naopak dojde k úpadku škol a vznikne nový vzdělávací průmysl, včetně mikroškol, z nichž každá bude vyžadovat méně než 6 měsíců školení a vyučení pro změnu profese.

Poručíme větru, dešti…

Budou existovat nové komunikační systémy, díky nimž se některé druhy budou schopny dorozumívat se stejně dobře jako lidé. Lidstvo dokáže zastavit hurikán a budeme umět rozsvítit neviditelné žárovky uprostřed místnosti díky bezdrátové energii. Ubydou lesní požáry, a to díky systémům na dronech, jež je dokáží monitorovat. Demokracie bude považována za podřadnou a proběhne řada celosvětových voleb se záměrem vytvořit nový globální mandát. Lidstvo začne obnovovat již dávno vyhynulé druhy, přestane existovat kabelová televize a marihuana bude legalizována ve všech 50 státech USA a v polovině zahraničních zemí. Ač se nám většina z těchto předpovědí zdá naprosto nereálná, některé z nich jsou možná naší blízkou budoucností dříve, než si myslíme. 

Futurologové se snaží předvídat budoucí trendy a změny na základě současných vývojů a analýzy dat, ale jejich předpovědi jsou vždy nejisté a mohou se měnit v závislosti na budoucích událostech a faktorech, které nelze předvídat. Je třeba mít na paměti, že předpovědi futurologů jsou pouze odhady toho, co by se mohlo stát v budoucnosti, a nemusí se naplnit. Je důležité, abychom se neopírali pouze o jednu předpověď nebo názor a měli na paměti, že budoucnost je nejistá a závisí na mnoha různých faktorech.

Zdroje: www.brightvibes.com, en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Frey, futuristspeaker.com

Tagy Bitcoin Čína dron Google Indie Thomas Frey USA Wikipedie