Neznalost je cennou součástí budoucnosti. Navíc podobně jako u předpovídání počasí platí, že čím dále do budoucnosti se posouváme, tím jsou naše předpovědi méně přesné. Kdybychom znali budoucnost, neměli bychom příliš důvodů chodit k volbám, dávat dárky s překvapením nebo začínat něco nového. Kdybychom znali budoucnost, neměli bychom snahu ji ovlivnit.

Někteří ji ale odhalují a možná už znají. Thomas Frey je také autorem několika knih o budoucnosti a vystupuje jako řečník na konferencích po celém světě, kde se zabývá tématy, jako jsou budoucí pracovní síly, změny v oblasti technologie a způsoby, jakými se budou měnit naše společnosti a kultury. Frey se zabývá také tématy, jako jsou umělá inteligence, vesmírný turismus a budoucí města.

Více informací naleznete zde:

Zdroj: Youtube

Co předpověděl pro svět v roce 2030?

Podle Freye v roce 2030 nebude svět vypadat tak jako dnes a lidstvo se v nadcházejících letech změní více než za celou svou historii.

Čekají nás radikální technologické inovace, a to i přesto, že sedm let se jeví jako velmi blízká budoucnost. Vzhledem ke stále se zrychlujícím změnám můžeme v příštích letech očekávat vznik poměrně radikálních technologických inovací, počínaje umělou krví, přes jídlo vytištěné na 3D tiskárně a drony doručující nám poštu.

Thomas Frey tvrdí, že do roku 2030 bude průměrnému obyvateli USA doručováno 4,5 balíčku týdně pomocí létajících dronů, budeme běžně cestovat v autech bez řidiče a většinu volného času věnujeme činnosti, která ještě nebyla vynalezena. Dost děsivé je, že na světě zaniknou více než 2 miliardy pracovních míst. Hodně projektů bude strukturováno jako projekty na volné noze, nikoliv jako práce na plný úvazek, zkrachuje více než 50 % tradičních vysokých škol a Indie předstihne Čínu jako nejlidnatější země světa.

Co nás čeká už „za pár“?

Podle futurologa většina lidí přestane brát prášky, protože si bude schopno vyrábět vlastní léky. Vesmírné kolonie a létající auta nebudou ještě realitou, ale budou velmi žhavým tématem diskusí, zatímco klimatické změny, rovnost a potraty budou odsunuty na druhou kolej. Wikipedie možná už nebude existovat a nahradí ji nějaká jiná, daleko výkonnější společnost.

Podívejme se na některé předpovědi nejlépe hodnoceného futuristického řečníka společnosti Google, Thomase Freye. Podle něj bude už za sedm let více než 80 % všech návštěv u lékaře nahrazeno automatizovanými vyšetřeními. Více než 90 % všech restaurací bude používat při přípravě jídel nějakou formu 3D tiskárny a více než 10 % všech globálních finančních transakcí bude prováděno prostřednictvím Bitcoinu nebo kryptoměn.

Bez řidičů a beze škol, zato s množstvím rychlokurzů

Budeme jezdit po dálnicích bez řidiče, pokvete vesmírná turistika a více než 20 % všech nových staveb budou tvořit "tištěné" budovy. Vznikne nová protestní skupina, která bude pořádat shromáždění proti klonování a demonstrovat proti vytváření "lidí bez duše". Vznikne i první město, které bude získávat 100 % zásob vody z atmosféry. Lidé se možná pod tlakem toho všeho začnou více obracet k víře a počet věřících komunit vzroste téměř o 50 % oproti současnému stavu. Naopak dojde k úpadku škol a vznikne nový vzdělávací průmysl, včetně mikroškol, z nichž každá bude vyžadovat méně než 6 měsíců školení a vyučení pro změnu profese.

Poručíme větru, dešti…

Budou existovat nové komunikační systémy, díky nimž se některé druhy budou schopny dorozumívat se stejně dobře jako lidé. Lidstvo dokáže zastavit hurikán a budeme umět rozsvítit neviditelné žárovky uprostřed místnosti díky bezdrátové energii. Ubydou lesní požáry, a to díky systémům na dronech, jež je dokáží monitorovat. Demokracie bude považována za podřadnou a proběhne řada celosvětových voleb se záměrem vytvořit nový globální mandát. Lidstvo začne obnovovat již dávno vyhynulé druhy, přestane existovat kabelová televize a marihuana bude legalizována ve všech 50 státech USA a v polovině zahraničních zemí. Ač se nám většina z těchto předpovědí zdá naprosto nereálná, některé z nich jsou možná naší blízkou budoucností dříve, než si myslíme. 

Futurologové se snaží předvídat budoucí trendy a změny na základě současných vývojů a analýzy dat, ale jejich předpovědi jsou vždy nejisté a mohou se měnit v závislosti na budoucích událostech a faktorech, které nelze předvídat. Je třeba mít na paměti, že předpovědi futurologů jsou pouze odhady toho, co by se mohlo stát v budoucnosti, a nemusí se naplnit. Je důležité, abychom se neopírali pouze o jednu předpověď nebo názor a měli na paměti, že budoucnost je nejistá a závisí na mnoha různých faktorech.

Zdroje: www.brightvibes.com, en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Frey, futuristspeaker.com