www.oregonlive.com, www.iflscience.com, www.yachatsoregon.org

Thorova studna v Oregonu je však dle vědců mnohem méně děsivá, než se na první pohled může zdát.

Červí díra Tichého oceánu

Právě bublající voda padající do zdánlivě bezedné díry vedla k tomu, že ji lidé nazvali  "Červí dírou Tichého oceánu" nebo také "bránou do pekla". Oceánský trychtýř je však známý hlavně jako Thorova studna. 

Na první pohled děsivá propadlina, která nasává celý oceán, je však ve skutečnosti mnohem méně děsivá, než se jeví. I tak jde ale o majestátní úkaz, jak se příroda může chovat a co všechno dokáže vytvořit.

Pekelný trychtýř je ve skutečnosti pouze dírou utvořenou ve skále, která dosahuje hloubky přibližně 20 metrů. Vytvořily ji pravděpodobně vlny, jež se po několik let valily na stejné místo. Důsledkem byla eroze, jež způsobila zřícení skály směrem dovnitř a vytvoření mořské jeskyně. 

V okamžiku, když se otvor naplní, vytváří šumící voda prudkou spršku, jež bublá nad skalami. Následně voda odtéká zpět do díry. Tento neustálý pohyb mořské vody vytváří dojem, že se Tichý oceán propadá kamsi do neznámého prostoru. 

Díky ohromné síle oceánu a neustálým poryvům větru vznikají gejzírovité výtrysky oceánu. 

Podívejte se na záběry pekelného trychtýře u pobřeží Oragonu

Tento fakt bývá nebezpečný především v zimě, kdy jsou tamní bouře silné a schopné prudce rozbouřit vodu v okolí Thorovy studny.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Odborníci se shodují, že i když tento pohyb vypadá děsivě, není o nic nebezpečnější, než v jiných částech oregonského pobřeží. Při každém přílivu hrozí, že jeho síla strhne do moře kohokoliv, kdo bude poblíž, následkem silného spodního proudu. Přítomnost ostrých skal, které Thorovu studnu obklopují, by mohla riziko poranění ještě navýšit. 

Thorova studna je o dost klidnější během odlivu, je tedy v tuto dobu vhodná jako atrakce pro turisty, kteří se rozhodnou, že tento pekelný trychtýř chtějí vidět na vlastní oči. Ideálním časem je dle odborníků doba jedné hodiny před přílivem nebo jedné hodiny po něm. 

Pekelný trychtýř však není jedinou atrakcí mysu Perpetua. Nachází se zde také Ďáblova strouha, zátoka, která byla vytesána do skály během mnoha tisíc let. I zde jde o skalní útvar, který se zřítil sám do sebe. V době přílivu zde může voda stříkat až stovky metrů vysoko.

Další přírodní zajímavostí, která se nachází v blízkosti mysu Perpetua, je Sprouting Horn. Jeskyně podél pobřeží, která vhání do volného prostoru vodu a vzduch. Tím se uvnitř jeskyně vytváří tlak. V okamžiku, kdy je tlak velký, vzniká oceánský gejzír, nabízející fascinující pohled.

Oregonské pobřeží je díky těmto oceánským atrakcím skutečným skvostem. Dokonce tak velkým, že bylo právě toto pobřeží označeno za jeden ze sedmi divů Oregonu, který se každoročně stává lákadlem tisíců návštěvníků.