Díky této legendě se stal „drtič“ populárním amuletem vyznavačů severského předkřesťanského polyteismu. Vikingové přívěsky rozšířili také na Island nebo do Británie při svých válečných výpravách, kde je poté vykopali archeologové. Zajímavostí však bylo, že ve Švédsku se nikdy nenašly. Až do loňského roku. 

„Talisman jsme objevili během výzkumu poblíž jihozápadního města Ysby,” říká Per Wranning z Kulturně historického muzea v Halland County. „Zároveň jsme odhalili i několik ohnišť, díry po sloupech, kusy keramiky a kovu, jež pocházejí z doby před koncem pozdního vikinského věku v polovině 11. století.”

Thorovo kladivo

Amulet ve tvaru obráceného písmene T je pravděpodobně vyrobený z olova. Je zdobený složitými reliéfními vzory, které byly kdysi možná pozlacené či postříbřené. V jeho horní části je tunel, jímž se provlékala šňůrka. 

„Jedna z teorií je, že tuto ozdobu nosil někdo tzv. na truc proti rozmáhajícímu se křesťanství,” říká archeolog. „Přechod k novému náboženství byl totiž ve Švédsku složitý a občas násilný. Vikingové se svého pohanství drželi zuby nehty. Nucenou christianizaci si za svou politiku zvolil vůdce Stenkil, který měl vládnout od roku 1060 až do roku 1125.”

Důkazem, že se švédští varjagové nechtěli své víry v severské bohy vzdát, svědčí i příběh Inga I., který byl svržený z trůnu kvůli zákazu pohanských obětí. Později zabil vzdorokrále Blot-Svena, nechal zapálit chrám a znovu si uzmul vládu. Rok 1087 je tak pro švédské pokřesťanštění zásadním mezníkem.

Thor

Ze všech severských bohů se Thor nejvíce zajímá o osud lidstva. Jeho úkolem bylo hlídkovat a držet obry mimo kraj pomocí svého kladiva. Zároveň ochraňoval kováře, mořeplavce, rybáře a rolníky.

Zdroj: Youtube

Amulet měl nositele střežit před zlem a nebezpečím. Mnozí věří, že podporuje odvahu, sílu, moudrost a správné rozhodování. Má zároveň přinést štěstí.

Zdroje: www.cs.wikipedia.org, www.vilidoupatko.cz, www.livescience.com