Když začali dělníci studnu, jejíž osmiboký vchod se nacházel 4-5 metrů pod povrchem, čistit, narazili na skrýš starobylých čínských mincí z období dynastie Severní Song (960-1127 n. l.). Mince byly vzhledem ke svému stáří v pozoruhodně dobrém stavu a jejich nález vyvolal mezi místními obyvateli pozdvižení. Celkem bylo ve vesnici Su-čou v provincii Ťiang-su odkryto 200 000 starověkých mincí. K nálezu byl přivolaný tým Úřadu pro archeologický výzkum v Su-čou a později archeologové vyndali více než 80 pytlů mincí. Jak vypadaly, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Milionový nález

Jak práce na studni pokračovaly dál, začal se odhalovat skutečný rozsah nálezu. Celkem 80 pytlů mincí, z nichž každý vážil více než 50 kilogramů, tedy celkem 4 metrické tuny, svědčilo o skutečně převelikém nálezu.

Pan Zhang Tiejun, asistent předsedy úřadu, označil nález za velký a uvedl, že mince byly ve studni uložené ve dvou vrstvách.

Zatímco horní vrstva byla úhledně uspořádaná, spodní vrstva nikoli. Podle pana Zhanga právě nápisy na mincích naznačovaly, že se jedná o nález z doby střední až pozdní fáze dynastie Severní Song.

Mezi mincemi vynikala především jedna mince s nápisem „sheng song yuan bao“, která byla odlitá v prvním roce (1101 n. l.) vlády císaře Jing Guo Hui Zong. Mince je vyrobená ze stříbra a je velmi cenná.

Nejen mince, ale i další předměty

Objev vyvolal samozřejmě nadšení i v akademické obci a mnozí vědci jej označili za jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů moderní doby. Hodnota samotných mincí se odhadovala na miliardy dolarů. A to nemluvíme o historickém významu nálezu. Na dně studny se také našly džbány, které se běžně používají k nabírání vody, což znamená, že studna bývala funkční. Nebyla proto postavena jen proto, aby ukryla poklad. Zřejmě ji jen rodina objevila na útěku a rozhodla se ji ke svému záměru využít. V té době řádila zuřivá bitva mezi armádami Songů a Jurchenů.

Jak se mince ve studni vzaly?

Kvůli množství mincí nalezených ve studni se nabízí otázka, jak se takové bohatství na místo dostalo. Podle pana Zhanga byla ekonomika Suzhou v období dynastie Severní Song poměrně dobře rozvinutá. Je tedy možné, že mince ve studni zakopal nějaký bohatý obchodník, který se nečekaně ocitl tváří v tvář chaosu spojenému s válkou. Chtěl proto své bohatství ukrýt.

I přesto si pan Zhang nemyslí, že by peníze byly majetkem "bohaté a vlivné rodiny". Právě bohaté rodiny totiž obvykle místo běžnějších bronzových mincí vlastnily zlato a stříbro. Protože si uvědomovaly hodnotu těchto kovů, většinou takovéto hodnotné poklady, včetně mincí, neschovávaly doma. Rodina se však pro zakopané bohatství nikdy nevrátila, zřejmě proto, že byla při násilnostech zabita nebo pro ni návrat nebyl nikdy bezpečný. Ve studni proto celé bohatství zůstalo skryté po celá staletí, aby jej nakonec objevili šťastní stavební dělníci.

Komu mince připadly

Za zmínku stojí jedna velmi pozoruhodná věc. Nálezci totiž nebyli tak šťastní, jak by se mohlo zdát. Na rozdíl od třeba Spojených států, kde zákony nálezcům většinou umožňují ponechat si zakopaný poklad, v Číně vše propadá ve prospěch státu. Respektive vlády.

Všechny zakopané a vykopané poklady automaticky patří vládě, a nejinak tomu bylo i v případě několika tun starobylých mincí.

Zdroje: primaltrek.com, www.grunge.com, www.metmuseum.org