Kulatiny mají průměr od několika milimetrů do několika centimetrů a jsou složené převážně ze železa. Některé jejich části jsou krásně symetrické. Vede to k přesvědčení, že byly vyrobené záměrně a nejsou tak dílem Matky přírody. Jejich stáří je odhadováno na 150 tisíc let. 

Toto datování, místo, aby odborníkům pomohlo s výzkumem, naopak mate. Provincie Qinghai nebyla nikdy masivně osídlená. Archeologové předpokládají, že první lidé sem dorazili asi před 30 tisíci lety. Kdo tedy potrubí vyrobil.

Mimozemská základna

Tzv. trubky Baigong byly poprvé objevené na počátku 90. let 20. století paleontology, kteří v oblasti hledali fosilní pozůstatky dinosaurů. Pod hledáček vědců se ale dostaly až v roce 2002. Získali vzorky od spisovatele a geologa Bai Yu, jež podrobili atomové emisní spektroskopii. Zjistili, že se skládají z oxidu železitého a velkého množství oxidu křemičitého a oxidu vápenatého. 8 % materiálu nebylo možné identifikovat.

Zdroj: Youtube

To byla voda na Bai Yuvův mlýn. Badatel, ovlivněný místní legendou, která tvrdí, že hora Baigong, pyšnící se pyramidovým tvarem, je prastará mimozemská laboratoř, začal rozhlašovat, že vzorky obsahují stopové prvky pocházející z vesmíru. Trubky proto mají být dílem vyspělé civilizace, jež k nám dorazila z jiné planety.

Aby svou hypotézu potvrdil. Vydal se také na observatoř Delingha, nacházející se desítky kilometrů daleko od jezera Tuosu. Zjistil, že za horou Baigong se na zvlněné poušti Gobi rozprostírá nezvykle rovná otevřená krajina. Podle spisovatele sloužila jako přistávací plocha pro kosmické lodě.

Potrubí Baigong

Další experimenty však potvrdily, že dříve neznámý materiál je složený z běžných prvků, jako je draslík, hliník a sodík. Prostřednictvím testu plazmového emisního spektra bylo navíc zjištěno, že hluboko zapuštěné tubusy obsahují organický rostlinný materiál a dokonce mají i mikroskopické letokruhy. To napovídá, že se jedná o zkamenělé kořeny stromů. Rez je výsledkem procesu zvaný pedogeneze, kdy skála, bohatá na sloučeniny železa, erodovala a měnila se v půdu.

Jak konkrétně byly trubky vytvořeny? Vědci předpokládají, že před miliony let se Qinghai nacházela v subtropickém prostředí. Tehdy byla náhorní plošina obklopená vysokými horami. Do pánve se tak dostal teplý a vlhký vzduch, díky čemuž byla oblast bohatá na srážky. Později monzunový déšť ustal. Klima se stalo suším a chladnějším. Desertifikace způsobila intenzivní sedimentaci a velké stromy byly pohřbené stovky nebo dokonce tisíce metrů pod povrchem. Jakmile se volný kyslík spotřeboval, oxidace se změnila na redukci a oxid železa podlehl chemickým reakcím. Kov tak pokryl kořeny stromů a zakonzervoval je.

Zdroje: www.tech.sina.com.cn, www.buzzworthy.com, www.atlasobscura.com