Henrietta Sitwellová, potomek známé anglické literární rodiny, objevila na jedné z devíti půd anglického panství Weston Hall, velkolepého rodinného sídla v Northamptonshire, bublinkovou fólii pokrytou prachem. Nečekaný nález vyvolal zvědavost a rozpoutal diskusi kolem původu a významu záhadného uměleckého díla. „Když jsem obal odlepila, okamžitě jsem poznala, že je to něco výjimečného," říká Henrietta, která na vysoké škole studovala dějiny umění.

Pátrání po tajemství podivných skřítků

Pozoruhodný příběh začal, když se Henrietta vydala na běžný úklid půdy. Když rozbalila balík zapomenutých bublinkových fólií, narazila na kresbu rozmarných dovádějících skřítků, která ji ohromila. Kresba ztvárňuje skupinu rozpustilých skřítků, kteří se oddávají zvláštním činnostem. Kresba ženu zaujala a toužila odhalit jejich tajemství.

Stopy nakonec zavedly vědce až k jednomu z nejvýznamnějších benátských malířů pozdního baroka, k Giovannimu Battistu Tiepolovi, známému též jako Gianbattista či Giambattista. Jeho skřítkové byli pověstní, jak ukazuje například i tato jeho kresba:

Pátrání po minulosti obrazu ukázalo, že slavný spisovatel Osbert Sitwell, člen zámožné rodiny Sitwellů,zakoupil Tiepolovu kresbu v roce 1936 v aukci Christie's. Poté zůstala kresba zapomenutá v jedné z mnoha místností Weston Hall.

Rodinný inventář šel do dražby

Tiepola (1696-1770) se proslavil zejména rozsáhlými freskami extravagantního italského rokokového stylu. V 18. století se Tiepolo těšil úspěšné kariéře benátského malíře a grafika, který byl zvláště žádaný jako dekoratér interiérů. Tato malá tušová kresba nazvaná Velká skupina Punchinelli, znázorňuje hlučnou skupinu velkých shrbených skřítků či klaunů, kteří oslavují a pojídají halušky. Vyzařuje z ní mistrovské kouzlo, které uchvátilo představivost všech, kdo je spatřili. Historici se domnívají, že tuto malou kresbu pařících klaunů pravděpodobně Tiepola vytvořil pro vlastní potěšení.

Tiepolovy „trpaslíci“ v kloboucích vycházeli z komediálního tropu Punchinella, postavy známé ze žánru komedie dell'arte, rané formě profesionálního divadla populární v Evropě mezi 16. a 18. stoletím. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Kresba “pro radost” byla oceněná na téměř 3 miliony

Tiepolo je známý svými dekorativními schématy v kostelech a palácích, ale Punčochářství ho fascinovalo a kreslil tento námět po celou dobu své kariéry. Toto je jedna z jeho největších a nejpropracovanějších kreseb," řekl Brandon Lindberg, vedoucí oddělení britských a evropských obrazů.

A jak se ukázalo, nejen nejpropracovanější, ale i velmi cenná. Hodnota díla se ukázala být astronomická – přesáhla 100 000 britských liber (dnes cca 2,8 milionu korun).

Zdálo se, že nikdo neví, kde [kresba] je, a ani se nad ní nezamýšlel," poznamenává Henrietta Sitwellová, která se rozhodla obraz prodat. Všichni Sitwellovi dědicové se nakonec dohodli, že vydraží celý rodinný inventář a jen díky tomu bylo dílo tohoto umělce objevené. Kresba se pak stala hlavní hvězdou aukce Dreweatts 16. a 17. listopadu 2021, spolu s dalšími předměty z dědictví.

Zdroje: www.smithsonianmag.com, www.bbc.com, cs.wikipedia.org/wiki/Giovanni_Battista_Tiepolo