Tygr z Maisúru

Faleh Alí Tipú (1750-1799) známý jako sultán Tipú či Tygr z Maisúru byl vládcem Maisúrského království. Jako historická postava je poněkud sporný. Vedl agresivní rozpínavou politiku a byl značně netolerantní vůči etnickým a náboženským skupinám. Na druhé straně se postavil na odpor proti britské kolonizaci a Východoindické společnosti a je považovaný za vlastence. Proti Britům vedl války známé jako anglo-maisúrské.

Jen pro zajímavost, ve druhé válce proti britským útokům použil kovové trubky naplněné střelným prachem. Stal se tak průkopníkem raketového dělostřelectva. Sám v bitvách používal meče. Meč, který byl vydražený, je ale výjimečný…

Následující video ukazuje jedinečný sultánův meč:

Zdroj: Youtube

Vzácný meč v aukci

Zdobený meč, který londýnská aukční síň Bonhams dražila, je sultánův „osobní“ meč, který míval v ložnici u svého lože. Jako všechny meče té doby je z vynikající tvrdé ale pružné oceli wootz. Vyniká jedinečným řemeslným zpracováním. Rukojeť zdobí jemná zlatá kaligrafie a na čepeli jsou rytiny v perštině: meč vládce. Dne 4. května 1799 se díky zradě podařilo Britům dobít pevnost Šrírangapattam. Tipú ji odmítnul tajně opustit a britští vojáci ho zabili. V jeho ložnici pak ukořistili jeho vzácný meč a darovali ho generálmajorovi Davidu Bairdovi „jako důkaz vysokého uznání jeho odvahy a chování při útoku, kterému velel a při němž byl Tipu Sultan zabitý“.

Byla to právě úzká vazba k sultánovi a řemeslné zpracování, díky kterým prodej této velkolepé starožitné zbraně zdaleka převýšil očekávaných jeden a půl až dva miliony liber. Svou konečnou cenou v přepočtu hodně přes sto osmdesát milionů korun se stal nejdražším prodaným mečem a zároveň indickým či islámským předmětem v historii.

Zdroje: www.iflscience.com, www.indiaglitz.com, www.dailyo.in