Na Saturnově měsíci Titanu pravděpodobně existuje život. Je nástupcem Země.

Redakce | 13. 6. 2019
Souhvězdí Orla, v němž se údajně nachází obrovský oblak ethanolu.
Podle některých teorií je "náš" vesmír pouze součástí multiversa.
Obleky kosmonautů, kteří kdy do vesmíru zavítali, prý později páchly jako tavící se kov.

Může existovat na Titanu život? Ačkoli přímé důkazy zatím chybí, vědci se přibližují pozitivní odpovědi každým dnem. Analýza dat zaznamenaných sondou Cassini přináší stále nové poznatky o povrchu tohoto jedinečného Saturnova měsíce. Pozornost se soustředí na jeho podobnost Zemi.

Vědci objevili novou "Zemi". Má atmosféru a pravděpodobně je na ní i život
Magazín

Vědci objevili novou "Zemi". Má atmosféru a pravděpodobně je na ní i život

Na žádném jiném měsíci sluneční soustavy například nebyla objevena silná atmosféra. Titan je také jediným známým tělesem ve vesmíru, na jehož povrchu se nacházejí stálé kapalné struktury, tvořící moře, řeky a jezera. Rozdíl je jen v tom, že místo vody na Titanu cirkuluje metan - pod povrchem i na povrchu měsíce se vyskytuje v kapalné podobě, odtud se vypařuje do atmosféry a potom opět ve formě srážek dopadá zpět na povrch.

Jaká byla skutečná příčina Gagarinovy smrti? Rusové stále mlží
Magazín

Jaká byla skutečná příčina Gagarinovy smrti? Rusové stále mlží

Metanový koloběh se velmi podobá koloběhu vody na Zemi. Moře na Titanu mají dokonce stálou hladinu, ovlivňovanou gravitační silou tělesa, zatímco jezera jsou položena o něco výše. Kapaliny jsou pod povrchem Titanu propojeny systémem, který se opět podobá vodonosným vrstvám na modré planetě. Moře a jezera tak mezi sebou "komunikují" a udržují si jednotnou výšku hladiny.

Nejnovější záběry navíc už nezobrazují Titan jako kuličku oříškové barvy, Saturnův měsíc je mnohem strukturovanější a na jeho povrchu můžeme vidět mapy podobné těm zemským, jen v trochu jiných barvách. Hustá atmosféra však nedovoluje tento reálný obraz vidět z vesmíru.

Jako z Marvela: Skutečné příběhy lidí, kteří po úraze získali superschopnosti
Magazín

Jako z Marvela: Skutečné příběhy lidí, kteří po úraze získali superschopnosti

Nové objevy opět rozvířily otázku, zda na Titanu může existovat život. Přítomnost metanu, velká vzdálenost od Slunce, teploty hluboko pod bodem mrazu a atmosféra plná dusíku to na první pohled vylučují. Podle vědců však takové podmínky panovaly kdysi i na Zemi, kdy se život začal teprve utvářet. Dnešní člověk by si v metanovém moři na Titanu asi nezaplaval, ale přítomnost drobných organismů jiné formy víc než pravděpodobná.