www.dailymail.co.uk, newstimesuk.com, eu.usatoday.com

Bylo to poprvé, kdy lidské oči mohly opět spatřit zaoceánský parník, který se v dubnu roku 1912 po nárazu do ledovce potopil. 

Vědci zveřejnili dosud utajované první záběry potopeného Titaniku

Díky podmořským potápěčům tak Titanic opět spatřil světlo světa, alespoň díky pořízeným záběrům. V roce 1986 je natočil Robert Ballard se svým týmem a zveřejnil je Oceánografický ústav ve Woods Hole.

Robert Ballard učinil objev Titanicu již v roce 1985. Až rok poté se mu díky posádce a vybavení podařilo dostat se natolik blízko k obří lodi, aby pořídil dosud utajované záběry. Sám Ballard byl ohromen nejen velikostí lodě, ale také množstvím bot, které na dně oceánu slouží jako připomínka zmařených lidských životů. 

Titanic se potopil v dubnu roku 1912 poté, co narazil do obřího ledovce. „První věc, kterou jsem uviděl, byla stěna, která se vynořovala z šera ve výšce 30 stop. Obrovská stěna z nýtované oceli, která se tyčila přes 100 a několik stop nad námi," uvedl Ballard, jemuž se jako prvnímu podařilo vytvořil 80 minutový záznam vraku zaoceánského parníku.

Ballard se k Titanicu vydal spolu s tříčlennou posádkou za pomoci ponorky Alvin. „Bylo to, jako by se na nás lidé dívali zpátky. Bylo to vlastně dost strašidelné," řekl. Pod hladinou oceánu se kromě vraku nacházelo i velké množství bot, které dle potápěče vypadají jako "náhrobní kameny označující místo, kde někteří ze zhruba 1 500 lidí zahynuli a spočinuli na dně oceánu". 

Brzy poté, co se Titanic potopil, všichni bez záchranných vest, kterých bylo na lodi nedostatek, zemřeli na následky podchlazení a jejich těla klesla ke dnu. 

Podívejte se na vzácnou nahrávku

Parník se potopil na své první plavbě ze Southamptonu v Anglii do New Yorku poté, co 15. dubna 1912 v brzkých ranních hodinách narazil do ledovce.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Právě Ballardův tým ve spolupráci s francouzskou organizací Institut français de recherche pour l'exploitation de la mer pro oceánografický průzkum objevil 1. září 1985 za pomoci podvodní kamery místo posledního odpočinku lodi, a to v neuvěřitelné hloubce 12 400 stop.

Nově zveřejněné záběry pořídil Ballard se svým týmem během jedné z expedic rok poté. 

Snahy o nalezení vraku Titanicu probíhaly již dříve. Úspěšnost v roce 1985 byla zapříčiněna především díky sofistikovaným podvodním vozidlům, která dokázala odolat nelítostným podmínkám, jak uvedl jeden z hlavním inženýrů těchto vozítek Andy Bowen.

„Teplota vody se blíží bodu mrazu a pravděpodobně největší výzvou je odlehlost místa a zejména drsné prostředí s ohledem na tlak, kterému je naše vybavení vystaveno," řekl.

Ballard objevil vrak Titanicu náhodou, během ponoru, kdy měl jako důstojník námořní rozvědky prozkoumat vraky dvou jaderných ponorek, které se také potopily v severním Atlantiku.