Obří členovec terorizoval prehistorická moře. Zabijáka chránil krunýř a drápy

Lenka Samuely | 18. 2. 2022

Vypadal jako obří mandle se závojovými ploutvemi. Titanokorys gainesi žil ve střední části kambria, tedy asi před 500 miliony let. Prohledával dna moří a s největší pravděpodobností se živil červy.

Titanokorys patří do rodiny hurdiidních radiodontů. Se svými 50 centimetry byl ve srovnání se zvířaty té doby, z nichž většina z nich sotva dosahovala velikosti malíčku, doslova největším a nejrozmanitějším paleozoickým predátorem.

Jeho fosilie byli nalezeny v národním parku Kootenay v kanadských Skalistých horách. Tvora popsali paleontologové Jean-Bernard Caron a Joseph Moysiuk z kanadského Královského muzea v Ontariu. „Velikost zvířete je naprosto ohromující. Jeho přítomnost musela zamíchat celým ekosystémem mořského dna v kambrii," uvedl nadšeně doktor Caron.

Titanokorys gainesi

Obrovský podvodní členovec se rozšířil po kambrijské explozi před 540 miliony lety. V té době vzrostlo množství kyslíku v atmosféře. Ten umožnil, že kolagen začal více vázat buňky k sobě. Mnohobuněční živočichové tak začali růst, vyvinula se tvrdší kostra a schránky.

V Peru našli starověkou kuželovitou lebku s dokonalým chirurgickým implantátem
Magazín

V Peru našli starověkou kuželovitou lebku s dokonalým chirurgickým implantátem

Titanokorys měl velkou hlavu, jež zabírala dvě třetiny délky jeho těla, složené oči, jaké známe u hmyzu a dlouhá ústa lemovaná ostrými zuby. Byl vybaven klepety s drápy a třídílným krunýřem. Ten mohl mít různé tvary. Zploštělá forma však napovídá, že tento druh byl přizpůsoben k životu v blízkosti mořského dna. Na těle měl řadu ploutví, díky nimž se pohyboval.

Pod pyramidou Měsíce byl objeven nový tunel. Vědci očekávají další hrůzný nález
Magazín

Pod pyramidou Měsíce byl objeven nový tunel. Vědci očekávají další hrůzný nález

„Obrovský hřbetní krunýř mohl sloužit jako pluh. Tvor se naklonil a rozoral mořské dno. Poté ho prohrabal klepety. Drápy byly jako hrábě. Cokoli zachytili, to Titanokorysovi přivedli k ústům," vysvětluje Jean-Bernard Caron.

Cambroraster falcatus

Vědci stále netuší, proč obrovský krunýř zakrýval celou plochu těla členovců. Před čím je měl chránit, když právě oni byli největšími predátory? V Mramorovém kaňonu se totiž našla další řada zkamenělin. Jedním z objevů byl Cambroraster falcatus. Tvora pojmenovali podle lodi Millenium Falcon z Hvězdných válek.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.sci-news.com, www.ncbi.nlm.nih.gov, www.edition.cnn.com

Tagy karapax Kootenay moře Ontario Skalnaté hory Star Wars