promuze.blesk.cz, en.wikipedia.org, www.theguardian.com

Byla také jednou z nejzajímavějších žen v egyptské historii.

Vědec zrekonstruoval tvář Tutanchamonovy babičky

Královna Tiye žila na území starého Egypta v rozmezí let 1415 až 1340 př. n. l. Pyšnila se načervenalými vlasy, které si zachovala i posmrtně. Na rozdíl od všech svých předchůdkyň, "velkých královských manželek", Tiye nebyla královského původu. 

Pocházela z jižního města Achmim. Její otec, Yuya, pracoval jako kněz a správce vozatajstva. Její matka, Thuja, si vysloužila titul "královská ozdoba". Ten byl dáván urozeným dvorním dámám.

Sňatkem Tiye s faraonem Amenhotepem III. získali oba její rodiče značné výhody. Jejich moc rázem vzrostla a oba byli po smrti pohřbeni v Údolí králů. Dostalo se jim pocty, jež bývala vyhrazena jen několika málo vyvoleným.

Ostatky královny Tiye byly nalezeny v roce 1898. Victor Loretin, místní archeolog, tehdy objevil komnatu plnou mumií. Mezi nimi však byla jedna, která jeho pohled ihned uhranula. Mumie ženy s krásnými dlouhými a načervenalými vlasy. 

Objev tak krásné a zároveň i velmi zachovalé mumie byl na tu dobu zcela neobvyklý. Následná analýza DNA ukázala, že krásná postarší dáma, jejíž objev byl označen jako KV35, je sama královna Tiye. Šlo o první mumii svého druhu, která měla dokonale zachovalé vlasy. 

Výzkum DNA potvrdil, že tato žena byla skutečně Tutanchamonovou babičkou a matkou krále Achnatona. Vědci nyní zrekonstruovali její tvář, aby zjistili, jak tato žena skutečně vypadala.

Byla nejkrásnější ženou starého Egypta

Mumie Tiye byla nalezena rozbalená. Byla silně poškozena zloději, kteří do její hrobky vstoupili opakovaně. Poškozenou měla především část břicha a hrudníku. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Mumie byla označena jako žena středního věku. Pravou ruku měla nataženou svisle na boku s dlaní položenou na pravém stehně, zatímco levá ruka byla zkřížená a položená na hrudi. Tento fakt jako první poukazoval na to, že by mohlo jít o královnu. 

Ačkoliv rekonstrukce její tváře ukázala, že byla nejkrásnější ženou starého Egypta, bližší zkoumání prokázalo přítomnost malého hrbolku v oblasti čela. Podle odborníků by mohl poukazovat na hyperplastické epidermální léze způsobené papilomaviry. Právě ty se obvykle vyskytují na obličeji, krku či hřbetech rukou.

Spekuluje se, že Tiye byla rádkyní nejen svého manžela, ale hlavně svého syna Achnatona. Její pozice ve starém Egyptě byla pevná. Za svého muže se provdala v druhém roce jeho vlády. Ačkoliv oba byli ještě dětmi, vydrželi spolu až do své smrti. Tiye byla považována za nejdůležitější ženu na Amenhotepově dvoře, která své silné postavení neztratila ani za vlády svého syna.

Její manžel ji popsal jako "půvabnou dámu, sladkou ve své lásce, která naplňuje palác svou krásou, regentku severu a jihu, velkou manželku krále, který ji miluje".

Chcete vidět fascinující rekonstrukce tváří Tutanchamonovy prababičky, matky i samotného faraona Tutanchamona?

Dočtěte si článek zdarma,
stačí se přihlásit nebo registrovat.
nebo se přihlaste
Zapomněli jste heslo?
Ještě nemáte účet? Registrujte se