Jaká je záhada bloků Tjipetir? Tento příběh má mnoho částí. Pojďme si je shrnout.

Stopy písmen vedly do Indonésie

Svůj první blok objevila Tracey Williamsová v roce 2012 během procházky po pláži v anglickém Cornwallu. Pak následoval další, ale na jiné pláži. To v Tracy vzbudilo zájem a rozhodla se přijít záhadě na kloub.

"Vždycky mě fascinovaly náhodné nálezy a příběhy, které se za nimi skrývaly," řekla Tracey, která si vygooglila písmena Tjipetir, jenž byla na gumovém bloku napsána. Ač si zprvu myslela, že čtverec je jen kuriozitou, nakonec zjistila, že Tjipetir je vesnice v Indonésii.

Zde se pěstovala gutaperča, látka podobná kaučuku, která se vyrábí z mízy stromů.

Guttaperča se využívala od horkovzdušných balonů po hasičské hadice, ale nejvíce se zužitkovala k izolaci podvodních telegrafních kabelů. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Podivné bloky z různých míst

Logickou cestou Trecey zjistila, že bloky zřejmě pocházejí z vraku lodi. Proto založila stránku na Facebooku, aby zjistila, zda je podobných čtverců více. K jejímu překvapení začaly skutečně přicházet četné zprávy z celých Britských ostrovů. A nejen odtud, ale i z Francie, Dánska, Španělska a Shetlandských ostrovů.

Na facebookové stránce tak vznikla početná komunita. Lidé se zde dělili o své nálezy a příběhy. O původu bloků vzniklo několik teorií. "Bylo to jako velká skládačka se spoustou chybějících dílků," vysvětloval Tracey, dokud v roce 2013 nedošlo k průlomu.

Objasnění?

Tracey postupně hovořila s potápěči, oceánografy, historiky a novináři. Ukázalo se, že čtverce možná díky proudům obepluly svět i několikrát, a některé se mohly na hladině držet i více než sto let. Dokonce se objevily i teorie, že by mohly pocházet z Titaniku. Nejslavnější vrak světa měl totiž také gutaperčové tabulky uvedené v seznamu nákladu.

Nebyl to ale nakonec Titanic, ale Miyazaki Maru, japonská osobní loď.

Miyazaki Maru v roce 1917 potopila německá ponorka na cestě do Londýna. Je možné, že na vraku probíhala záchranná operace, při níž se do oceánu uvolnilo velké množství bloků.

A ty pak byly nacházeny na nejrůznějších plážích. Poloha vraku lodi odpovídá nejvíce způsobu unášení a mořského proudění, navíc tato loď převážela stovky, ne-li tisíce gutaperčových prken. Více informací najdete zde:

Zdroj: Youtube

Tracey však bude po záhadě stále pátrat. Chce se dozvědět více nejen o lodi Miyazaki Maru, ale i o lidech, kteří na její palubě zahynuli. Navíc myslí, že bloky vznikly na více než jedné lodi. Celé záhadě se rozhodla věnovat dokonce knihu. „Je to příběh o válce, ztroskotání a záchraně lodí a pomáhá oceánografům, kteří studují zákonitosti přílivu a odlivu," říká žena, která na Facebooku provozuje také stránku Lego Lost At Sea. Zde se snaží vypátrat hračky, jež se dostaly na břeh od roku 1997, kdy se přes palubu vyplavilo 62 kontejnerů z lodi Tokio Express.

Zdroje: www.bbc.com, skepticalinquirer.org