Odhalit Masarykův původ se snažili jeho odpůrci již za jeho života. Tvrdili, že není čistokrevným Čechem či Moravanem, ale Židem. Všechna tato tvrzení vycházela z faktu, že není stoprocentně jisté, kdo je jeho otec.

Masarykova matka Terezie Kropáčková se totiž vdávala v druhém měsíci těhotenství. Navíc si jako dobře zajištěná panská kuchařka vzala o deset let mladšího, chudého a negramotného čeledína, sloužícího u koní na císařských statcích.

Této nesourodosti si všiml i profesor Ladislav Hosák, který zpracoval Masarykův rodokmen. „Vyrostla ve vážené měšťanské rodině, což mělo vliv na její tužby domoci se dobrého sociálního postavení,” napsal. Sňatek s Josefem Masárikem tak byl podle historika krok zpět. Řada odborníků však tvrdí, že to mohlo být právě naopak. V případě, že nosila pod srdcem císařova syna.

Masarykův otec

Vše pravděpodobně začalo v roce 1849 v Hodoníně, kam podle itineráře dorazil František Josef na přelomu května a června, aby připravil rakousko-ruské tažení proti uherským vzbouřencům. Zde si mohl všimnout 36leté, svobodné, bezdětné, inteligentní a půvabné kuchařky Terezie. O devět měsíců později se jí totiž narodil Tomáš.

To, že by první prezident Československé republiky mohl být potomkem Habsburků, má dokázat řada indicií. Mezi první patří fakt, že když v roce 1865 odešel studovat na německé gymnázium do Brna, velmi rychle začal doučovat syny z nejvlivnějších a nejbohatších rakouských rodin. „Kdo má to štěstí, že během deseti let narazí na tři gigantické mecenáše?” upozorňuje publicista David Glockner ve své knize Císařův prezident.

Mezi nejvlivnější ochránce patřil policejní ředitel Anton Le Monnier. V roce 1869 se Masaryk dostal do konfliktu s ředitelem gymnázia. Nejenže mu vynadal, ale také ho ohrožoval pohrabáčem. Za to byl vyloučený. V té době však Le Monnier povýšil a byl přeložený do Vídně. Mladíka vzal s sebou a přihlásil ho na akademické gymnázium. 

Strážný císař

„Kdykoli udělal Masaryk nějaký malér, objevil se na scéně někdo, kdo ho zachránil,“ říká filozof a religionista Otakar A. Funda pro Lidové noviny. Tak tomu také bylo, když prý Tomáš utekl z továrny na podkůvky na boty nebo pracoval v kovárně. Hlavním důvodem prý bylo, že byl pod ochrannou samotného císaře.

Zdroj: Youtube

Závěry historiků a badatelů se však nedají vědecky ověřit. Jedinou metodou by byla analýza DNA. Masarykova pravnučka Charlotta Kotíková ji však zakázala, což jí umožňuje občanský zákoník.

Zdroje: www.ct24.ceskatelevize.cz, plus.rozhlas.cz, www.stoplusjednicka.cz