Alternativní zdroje tepla

Než se však vydáte na cestu snižování nákladů spojených s vytápěním, je třeba mít na paměti zásadní věci. Starší osoby a osoby se zdravotními potížemi, jako je astma, by se měly před provedením jakýchkoliv změn poradit se svým praktickým lékařem.

Při zkoumání alternativních možností vytápění je nejdůležitější bezpečnost. Před používáním elektrických spotřebičů a dalších pomůcek je zásadní zkontrolovat požární a bezpečnostní pokyny. Na mysli máme například elektrické přikrývky, které lze používat pouze za výhradního sucha. Zříci byste se měli také používání a nákupu použitých výrobků.

Dokonce i zdánlivě neškodné předměty, jako jsou lahve s horkou vodou, mohou při nesprávné manipulaci představovat riziko. Mezi bezpečnostní rady patří nenaplňovat je vroucí vodou a skladovat je prázdné, aby nedošlo k poškození gumy.

Oblíbeným zdrojem tepla jsou ohřívače nohou, jejichž pořízení není finančně nákladné a pro kvalitní fungování nepotřebují velké množství energie. Pokud byste si ale přece jen chtěli propočítat případné náklady, doporučuje se vynásobit příkon daného spotřebiče s průměrnou cenou kilowatthodiny. 

Pokud jde o teplo, je třeba si uvědomit, že skuteně důležitá je „pocitová“ teplota. I v místnosti vytopené na pouhých 21 °C se tak řada z nás může cítit příjemně. Důvodem je optimální vlhkost vzduchu. 

Tu můžete podpořit například zvlhčovačem vzduchu, který seženete v každé prodejně elektra. Sáhnout ale můžete i po klasickém odpařovači na radiátor nebo po takovém zvlhčovači vzduchu, který kromě vlhkosti designově "ozdobí" váš domov.

Teplé oblečení

Vynikajícím způsobem, jak zůstat v teple, je samozřejmě správné oblečení. Pro ty, kterým je neustále zima a rádi by zůstali v teple také v pohodlí svého domova, se jako vhodná alternativa jeví outdoorové oblečení. 

Na co si dát pozor u elektrických přikrývek: 

Zdroj: Youtube

To se z velké části specializuje na chladné počasí. Účinnou strategií může být také vrstvení stávajícího oblečení nebo prozkoumání cenově dostupného termoprádla. Zapomínat byste neměli ani na ponožky. Zima jde totiž většinou od nohou. 

Kromě oblečení patří k udržení správné termoregulace také osvojení si návyků, jako je pravidelné stravování a alespoň jedno teplé jídlo denně. Domácí polévka a teplá ovesná kaše jsou nejen cenově dostupné všem, ale i zdravé.

Pamatujte, že cílem je zůstat v teple, aniž by byla ohrožena bezpečnost nebo duševní pohoda. Ať už se jedná o vrstvení oblečení, používání alternativních způsobů vytápění nebo změna stravovacího režimu, vždy existují způsoby, jak chladné měsíce zvládnout bez zbytečných výdajů a s úsměvem na tváři. 

Zdroje: spectator.sme.sk, quality-hc.com, energysavingtrust.org.uk