Jak vypadá, když udeří tornádo: Před ničivý trychtýřem lze uniknout

Redakce | 30. 11. 2019
Bangladéš - země stíhaná vražednými tornády
Bangladéš - země stíhaná vražednými tornády
Kromě pahýlů zpřerážených stromů za sebou tornádo nenechalo vůbec nic

Tornáda často zasáhnou bez varování. V Americe, kde se objeví v průměru tisíc tornád ročně, existuje výstražný signál, který se několik minut před vznikem hladového trychtýře rozezní okolím, lidé tak mají čas najít bezpečný úkryt a přečkat blížící se katastrofu. 

Slavný citát Dávej si pozor na to, co si přeješ, bude strašit bangladéšského prezidenta do konce života. Je jaro 1989 a zemi sužují nepředstavitelná sucha. Úroda umírá, zvířata také. Lidé nemají co pít. Hustě obydlená oblast Manikganj se na popud prezidenta Husajna Muhammada Eršáda obrací k obloze a prosí o déšť. A obloha poslechne.

Nejničivější evropská povodeň v roce 1784 smetla i Prahu, počet obětí je neznámý
Magazín

Nejničivější evropská povodeň v roce 1784 smetla i Prahu, počet obětí je neznámý

Srovnáno se zemí


Téhož dne 26. dubna, jen o pár hodin později, se nad městy Saturia, Daulatpur a přilehlými vesničkami stáhnou mračna. Nejdříve lehce zaprší, obyvatelé vychází ze svých přístřešků a nasávají vlhký vzduch. Pak začne hřmít a obloha nabere nového, temnějšího zbarvení. Prezident Eršád vytuší, co se blíží.
Bangladéš nemá žádný výstražný systém před tornády a neoplývá protitornádovými kryty, takže když se obrovský černý trychtýř dotkne země, překvapí naprosto nepřipravené obyvatele.
Daulatpur během několik minut vymaže z mapy. Trychtýř o průměru dvou a půl kilometru se pak těžce a rychle žene krajinou, vytrhává stromy i s kořeny, elektrické vedení se zmítá ve vzdušném víru, zvířata a lidé beznadějně prchají do bezpečí. Tornádo srovná se zemí kolem dvaceti vesniček v okolí města a stočí se na severovýchod k městu Saturia. I to po několika vteřinách běsnění přestane existovat.

Sotva se chobot rozplyne, zdemolovanou oblast pokryje rachotivé krupobití a doničí, co se tornádu nepovedlo. Bez domova je tak během pár hodin více než 80 000 lidí.

Tutanchamon zemřel na rozdrcené srdce, po smrti se jeho tělo samovznítilo
Magazín

Tutanchamon zemřel na rozdrcené srdce, po smrti se jeho tělo samovznítilo

Bez varování a úkrytu


Tornádo s trasou 16 kilometrů zapříčiní smrt 1 300 lidí a 12 000 jich zraní. Přestože nepatří k největším tornádům v historii, svým katastrofickým počínáním se do historie zapíše jako nejničivější tornádo v dějinách lidstva. Jeho rychlost byla odhadována na 180-350 km v hodině, je to však pouze vědecký odhad.
Hlavním důvodem obrovského počtu zemřelých byla kromě absence varovného signálu hustě osídlená oblast. Města sice nepatří k největším v Bangladéši, jsou však plná slumů, místa koncentrace velkého počtu osob, kde v jednom provizorně postaveném domečku ze sutin bydlí i deset lidí. Pro obyvatele to byla předem prohraná bitva.


Není to bohužel první a ani poslední smrtící tornádo. I přes velmi malý výskyt (zhruba 6 tornád ročně) patří bangladéšská tornáda k jedním z nejničivějších na světě, s obvyklým stupněm síly F4 až F5. Ročně připraví o život průměrně 200 lidí.