Známe spaní na zádech, na boku, na břiše, anebo polohu plodu. Každá z nich má jiný dopad na zdraví naší páteře.

Spánkoví experti se shodují, že na zádech je nejvhodnější, neboť respektuje přirozené zakřivení páteře.

Spaní na boku je považováno za neutrální, pokud je podpořeno polštářem, zatímco spaní na břiše se kvůli zatížení krku a páteře nedoporučuje.

Podle noci žiješ svůj další den

Každé ráno se probouzíme s otázkou, jak nám bude tělo sloužit. Záleží totiž na tom, jak jsme se předešlou noc vyspali. A s věkem se vztah mezi těmito věcmi ještě prohlubuje.

Bolesti zad, to známe všichni. Co když ale existuje poměrně jednoduchá změna v našem spánkovém chování, která může ovlivnit nejen kvalitu spánku, ale i náš další den, a dokonce i mezilidské vztahy?

Odborníci v oblasti spánku a fyziologie, zejména výše zmíněný odborník James Leinhardt, však našli polohu, v níž se budete v noci cítit jako v bavlnce. Možná se vám budou zdát sladké sny a možná se vyspíte tak dobře, že ráno vyskočíte plni elánu a s čistou hlavou, odpočatí a uvolnění.  

Možná i proto můžeme tuto polohu pojmenovat Toužílek. A jejím dalším benefitem je zlepšení partnerských vztahů. Jak?

Optimální poloha pro bezbolestný spánek existuje!

Většina z nás se v noci převaluje. Chvíli spíme na zádech, pak na břiše nebo na boku. Podle toho, jak klidní jsme, jak velký máme prostor na spaní, ale i podle toho, jak moc stresové období zrovna prožíváme.

Poloha Toužílek znamená spaní na boku s polštářem umístěným mezi koleny, táhnoucím se až k dolním končetinám. U nás se takové polštáře prodávají pod názvem náhradní manžel… Právě takový polštář a taková „toužílkovská“ poloha zajišťují, že ramena, boky, kolena a kotníky jsou ve správné rovině, což páteř udržuje rovnou.

Podle odborníka na správnou polohu při spánku, Jamese Leinhardta, se nejedná jen o podporu zdraví páteře, ale i o podporu vztahové intimity díky uvolňování hormonu oxytocinu.

„Spíme tak se svou ženou každý večer. Dám si polštář mezi kolena a kotníky a já teď můžu svou „paničku“ objímat, jak se mi chce. Nejenže bude mít prospěch z objetí, které tak miluje, ale také se v ní rozproudí uklidňující chemická látka oxytocin,“ říká Leinhardt ve videu na TikToku, na které se můžete v jiné podobě podívat i zde:

Zdroj: Youtube

Tato poloha tedy zlepší i váš milostný život.

Ale samozřejmě to není jen o polohách.

Význam vhodné matrace a polštáře

Neméně důležitá je také kvalita spánkového vybavení. Nekvalitní nebo stará matrace může přispívat k bolestem zad stejně jako nevhodně zvolený polštář.

Výběr matrace by měl odrážet individuální potřeby člověka – jeho výšku, hmotnost a preferovanou polohu při spánku.

Kromě zmírnění bolesti zad a podpory zdravé páteře může poloha Toužílek právě spolu s vhodnou matrací a polštářem přispívat k lepšímu partnerskému vztahu, a hlavně zdravějšímu spánku.

Společné spaní v této poloze může vést k pocitu bezpečí a pohody, které jsou základem pro hlubší emocionální spojení mezi partnery.

Takže! Pamatujte si, že jednoduchá změna spánkové polohy může mít nečekaně pozitivní dopad nejen na naše fyzické zdraví, ale také na naše vztahy. Správně zvolená poloha se stává klíčem ke kvalitnímu odpočinku a může být prvním krokem k bezbolestným ránum i šťastnějšímu životu ve dvou.

Zdroje: nypost.com, www.onlinefitness.cz, www.techradar.com