Jaká bude třetí světová válka: Zákeřná a možná zcela neviditelná, tvrdí odborník

Nataša Slánská | 7. 11. 2020

Válka na sebe může vzít různé podoby. V minulosti jsme tak nazývali jen ozbrojené konflikty muž proti muži. V dnešní době rozvinutých informačních technologií mají agresivní mocnosti mnohem rafinovanější možnosti, jak rozpínat svou moc do zahraničí. Napadené státy o tom ani nemusí vědět.

Téma informační války naťukl v 80. letech minulého století bývalý agent ruské tajné služby Jurij Bezmenov a pod pseudonymem Tomas Schuman jej postupně rozvinul ve čtyřech knihách. Špionážní činnost KGB se podle něj nezaměřovala ani tak na vyzvídání informací o tajných zbraních nepřítele, jak to popisují "bondovky", ale na manipulaci myslí lidí žijících ve svobodném západním světě.

Bezmenov uvedl příklad americké společnosti: agenti KGB využili nestabilní situace v 60. letech a pronikli do opozičních a nespokojených skupin, aby je "naočkovali" svou ideologií. Jejich úkolem bylo odvrátit společnost od původních hodnot a takzvaně ji "demoralizovat". Lidé nespokojení s americkou vládou se snáze dali přesvědčit k radikálně levicovému smýšlení a z vlastní vůle (nebo i za poplatek) ho ochotně šířili dál.

Názorová roztříštěnost a šíření zkresleného obrazu o Sovětském svazu vedlo k politické a společenské nestabilitě, která měla po čase přerůst v krizi. Bezmenov se před svou smrtí v roce 1993 domníval, že tato krize v USA už nastala. Cílem KGB prý bylo vzbudit zdání, že zemi může z krize vyvést jen "silný vůdce" - samozřejmě prorusky orientovaný, tedy jakási loutka Kremlu.

Jakkoli Bezmenovovo dílo zavání konspirací, experti na digitální hrozby v posledních letech opakovaně varují před ruskými aktéry, kteří na sociálních sítích šíří dezinformace, případně i platí občanům svobodných států za vkládání manipulativních politických komentářů. Bezmenov prorokoval, že čím více nespokojenosti a lží se v lidech zaseje, tím větší krize se ve společnosti vyvolá. Člověk, který už neví, kde je vlastně pravda, přestane důvěřovat oficiálním informacím vlády. To povede k politickému kolapsu a připraví se půda pro převzetí moci diktátorem, který opět nastolí "pořádek".

Třetí světová válka podle Sovětů: Německo mělo být vymazáno z mapy
Magazín

Třetí světová válka podle Sovětů: Německo mělo být vymazáno z mapy

Taková forma třetí světové války by sice nebyla konfliktem krvavým ani jaderným, ale vedla by ke ztrátě osobních svobod, represím inteligence, k novým politickým procesům a narušení suverenity států. To všechno by se stalo plíživě, nenápadně a hlavně legálně, protože onu "loutku cizí mocnosti" by si zmanipulovaní obyvatelé sami zvolili v demokratických volbách.

K Bezmenovovu odkazu se hlásí Kenneth Abramowitz z iniciativy SaveTheWest. Ten ve svém nedávném článku poukázal na znepokojivé průzkumy, podle nichž "36 procent amerických mileniálů schvaluje komunismus" a "83 procent vysokoškolsky vzdělaných Američanů ani 68 procent volených funkcionářů nezná rozdíl mezi ekonomikou volného trhu a plánovaným hospodářstvím".

Tagy KGB Kreml krize Sovětský svaz USA válka