George Friedman, zakladatel geopolitické poradenské společnosti Stratfor, se domnívá, že v nadcházejících desetiletích se změní rovnováha sil, což povede k velkému konfliktu mezi rozvíjejícími se zeměmi.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Triumvirát a jeho rozhodující úloha

Podle Friedmana na periferii Eurasie vzniknou tři mocnosti, které budou hrát v nadcházející válce ústřední roli. Japonsko se svou silnou ekonomikou a mocným námořnictvem je považováno za klíčového hráče v asijském regionu. Turecko, které se může pochlubit největší armádou v Evropě a rostoucí ekonomikou, je připraveno stát se významnou středomořskou mocností. Třetí zemí, kterou Friedman označuje, je Polsko, které má dynamickou ekonomiku a skrývá obavy z oživení Ruska.

Jaká je úloha USA

Friedman tvrdí, že Spojené státy jako současná dominantní globální mocnost budou tyto nově vznikající země považovat za potenciální hrozbu. Vzhledem k tomu, že Japonsko a Turecko usilují o to, aby se staly námořními velmocemi, mohou se USA, které ovládají světové oceány, stát vůči nim stále nepřátelštějšími. Na druhé straně Polsko, které se obává Německa i Ruska, vidí ve Spojených státech přirozeného spojence.

Půjde o vesmír a jeho ovládnutí

Friedman se domnívá, že ústředním bodem konfliktu bude vesmír. Tvrdí, že americká vojenská síla se do značné míry spoléhá na vesmírné prostředky, jako jsou družice pro navigaci, komunikaci a zpravodajství. Jakýkoli národ, který by chtěl napadnout Spojené státy, by se musel nejprve zaměřit na tyto prostředky a vyřadit je z provozu. Proto předpokládá, že válka začne útokem na americké vesmírné systémy, který zahájí neočekávaná podněcující země.

Trochu z jiného soudku je toto zcela nové video, které popisuje, které země by byly zcela zničené, kdyby třetí světová válka vypukla.

Ačkoli se specifika této předpovědi mohou změnit, Friedman zdůrazňuje, že v historii se každé století stává svědkem velkých válečných konfliktů. Tvrdí, že 21. století nebude z tohoto vzorce výjimkou.

Předpovědi budoucích konfliktů je třeba brát s rezervou, protože globální dynamiku a pravděpodobnost války může ovlivnit řada proměnných. Friedmanova analýza poskytuje zajímavý pohled, zůstává však spekulativní a měla by být interpretovaná v kontextu probíhajícího geopolitického vývoje.

Zdroje: www.americanthinker.com, cs.wikipedia.org/wiki/George_Friedman, future.fandom.com/wiki/World_War_III_(Friedman), www.smithsonianmag.com