Do lékárny na mez

Třezalka tečkovaná je vytrvalá bylina, které se daří na slunných, spíš sušších místech, na mezích, stráních, pasekách či okrajích lesů, ve vyšších polohách se vyskytuje jen vzácně. Dorůstá výšky 30 až 60 centimetrů, má podlouhlé kopinaté listy a bohatá květenství s drobnými žlutými kvítky. Pokud si chcete být jistí, že nesbíráte jiný druh třezalky, stačí rozemnout prsty květ nebo poupě, vyteče z něho červená šťáva.

Bylinu sbíráme za suchého počasí, nejvhodnější doba je kolem poledne, kdy je slunce nejvýše, odřezáváme zhruba deset centimetrů nad zemí. Sušíme nejlépe zavěšenou ve svazcích, na suchém, tmavém a vzdušném místě, kde teplota nepřesáhne 35 °C, jinak se účinek snižuje. Skladuje se v uzavřených nádobách na tmavém místě.

Drobné, ale bohaté

Třezalka tečkovaná je bohatým zdrojem glykosidů, fenolů, taninů, silic, tříslovin a mnoha dalších látek. Obsahuje vitamín C, provitamín A, pryskyřice a organické látky. Nejvíce silic je v listech, v květech – a zvláště poupatech – je celá řada léčivých látek a hojivého pigmentu (hypericin). Všechny její účinky nebyly dosud prokázané, ale jsou velmi rozmanité.

Už před staletími se vědělo, že „… pomáhá od duchů a blouznění, jež uvádí lidi v zoufalství…,“ tedy že je velmi účinné antidepresivum. Používá se při problémech od nespavosti, přes různé melancholie a neurózy, až po stavy úzkosti, stres i deprese. Celkově zklidňuje, příznivě působí na duševní zdraví, uvolnění, příjemnou náladu a emoční rovnováhu, zahání chmurné myšlenky. Pomáhá upravovat hladinu některých neurotransmiterů, především serotoninu, jak se mu lidově říká hormon štěstí.

Další přínosy pro zdraví

Tato žlutá kráska podporuje trávení (takže napomáhá i hubnutí), funkci močových cest i dýchacího systému, kardiovaskulárního systému. Zlepšuje pevnost cév, brání vnitřnímu krvácení, dokáže snižovat nadměrné množství kyselin ve střevech. Využívá se proto při různých onemocněních vnitřních orgánů jater, slinivky, ledvin a močového měchýře, srdečních chorob, štítné žlázy... Čistí také krev.

Dalším přínosem jsou analgetické účinky. Pomáhá s tišením chronických bolestí, snižuje otoky a bolesti kloubů. Nezanedbatelné jsou její protizánětlivé vlastnosti, pomáhá při léčbě zánětlivých procesů, je přírodním antibiotikem. Kromě toho podporuje imunitní systém, urychluje léčení chřipek, nachlazení či viróz.

Významné je i její vnější použití. Při koupelích napomáhá léčit zánět trojklaného nervu či hemoroidy, macerát zhojí popáleniny, omrzliny i již zmíněné hemoroidy či opary. Olej, tzv. Janův, je výborný na léčení ran, které se těžko hojí. (V minulosti se jím léčily i hluboké bodné či sečné rány). Užívá se i k obkladům na otoky, odřeniny, pohmožděniny, naraženiny opruzeniny i bodnutí hmyzem a pro léčbu řady ekzémů a kožních chorob.

„Příbalový leták“

U třezalky nebyla objevena toxicita ani při delším užívání, ale ve výjimečných případech může mít mírné vedlejší účinky v podobě únavy či žaludečních potíží. U jedinců, zvláště s bledou a citlivou pokožkou se na ní na slunci může objevit vyrážka.

Je prokázané, že některé látky této léčivky ovlivňují účinnost léků. Neměli by ji užívat diabetici, lidé s vysokou hladinou cholesterolu, s nízkým krevním tlakem, ti kteří užívají léky na ředění krve, antidepresiva, antiastmatika, antikoncepční přípravky a další medikamenty při léčbě závažných onemocnění. Není vhodná pro alergiky, těhotné a kojící ženy.

Na další využití, účinky a zpracování se můžete podívat v galerii.

Zdroje: www.awashop.cz, www.mojemedicina.cz