Vědci objevili na dně Pacifiku obří nebezpečnou trhlinu. Vydali varování před smrtícími důsledky

Lenka Bělská | 29. 4. 2023

Teorie o deskové tektonice byla poprvé zveřejněná až v 60. letech minulého století. Pohyby kontinentů či rozpínání oceánského dna a subdukce tak stále skrývají mnoho tajemství. Jedno z nich naznačuje děsivou budoucnost severozápadu USA.

V roce 2015 byla na hranici zlomu známého jako Cascadia Subduction Zone, táhnoucí se od severní Kalifornie po Kanadu, objevena díra chrlící bubliny. Vědci trhlině, ležící asi 80 km od Oregonu, v hloubce jednoho kilometru, nejdřív nevěnovali velkou pozornost. Poté se však rozhodli, že ji prozkoumají robotickým potápěčem. Získaná data je šokovala.

Co by se dělo po globální katastrofě: Nevěřte sci-fi filmům, prognóza vědců je ještě horší
Magazín

Co by se dělo po globální katastrofě: Nevěřte sci-fi filmům, prognóza vědců je ještě horší

„Bylo to vůbec poprvé, co jsme spatřili nejen metanové bublinky, ale také pramen vody vytékající z mořského dna jako z požární hadice.” řekl Evan Solomon, docent oceánografie UW. Další průzkum ukázal, že tekutina je o devět stupňů Celsia teplejší a má odlišné chemické složení než okolní oceán. Obsahuje obohacený bor, lithium, chlorid, draslík a hořčík.

Trhlina v Pacifiku

Výpočty naznačují, že tekutina pochází přímo z Cascadia megathrust, kde teploty šplhají až k 250 stupňům Celsia. V tom vidí odborníci problém. Termín „megatah” odkazuje na extrémně velký zlom v zemské kůře, kde je jedna tektonická deska tlačena pod druhou. Megatahová zemětřesení, způsobená prokluzem podél tahového zlomu, jsou nejsilnější na naší planetě o momentové magnitudě 9,0. 

Kapaliny z pobřežního megatahového rozhraní snižují tlak mezi částicemi sedimentu, a tím zvyšují tření mezi oceánskými a kontinentálními deskami. „Pokud je tlak vysoký, dochází k lepšímu skluzu. V případě nižšího se desky zablokují. To je okamžik, kdy vzniká napětí,” vysvětluje Evan Solomon. 

Obří kamenné kvádry na Sibiři zmátly vědce. Něco takového nemohla stvořit lidská technologie
Magazín

Obří kamenné kvádry na Sibiři zmátly vědce. Něco takového nemohla stvořit lidská technologie

Odborníci varují, že tekutina uvolňovaná z poruchové zóny je jako unikající mazivo. To znamená, že města na severozápadě USA jsou ohrožená masivními ničivými zemětřeseními, které mohou přijít kdykoli.  

Tektonická rarita

„Je to první známé místo svého druhu. Podobné trhliny ale mohou existovat i poblíž, jen jsme je ještě nenašli,” přiznává oceánograf. „Významný průsak z centrálního Oregonu ale vysvětluje, proč se v severní části Cascadia Subduction Zone u pobřeží Washingtonu hromadí více napětí. To je místo, kde mezi deskami narůstá stres, jenž se může uvolnit a způsobit katastrofu."

Zdroj: Youtube

Vědci nyní místo pečlivě monitorují. Věří, že případné změny v teplotě a tlaku unikající kapaliny by mohly napovědět, zda se otřesy blíží a v dostatečném předstihu tak ohrožené oblasti evakuovat. 

Zdroje: www.science.org, www.astrobiology.com, www.en.wikipedia.org

Tagy Evan Solomon Kalifornie Kanada Oregon tekutina Tichý oceán USA Washington, D.C. zemětřesení