Jiná doba, jiná péče

Každá žena chce vypadat dobře a mladě v každém věku. Na rozdíl od generace našich maminek, natož pak babiček, k tomu má daleko více prostředků. Mladistvému vzhledu bezpochyby přispívá pravidelná péče o pleť. Dnes má žena na výběr bezpočet kvalitních kosmetických výrobků, omlazující séra, masky i přípravky, které chrání před slunečními UV paprsky. Není nutné nijak zdůrazňovat, že si zcela běžně, na rozdíl od své maminky může dopřát hýčkání v kosmetickém salonu, radu, jak si udržet svěží pleť snadno získá prostřednictvím internetu.

A co si budeme namlouvat, pomůže i nějaký ten estetický zákrok nebo „plastická úpravička“.

Třicátnice tehdy

Ačkoli střední věk začíná kolem 40 let, minulé třicátnice už byly považované za „zralé“ ženy a jejich život byl mnohem usedlejší. Zatímco dnešní dívka kolem třiceti možná začíná o rodině teprve uvažovat, tehdy už měly děti, měly více starostí, povinností. Ale nejde jen o únavu a mnohdy probdělé noci, které se na jejich vzhledu podepsaly, ale vědecké výzkumy prokázaly, že po porodu následkem změn v těle žena začíná stárnout mnohem rychleji. A když vezmeme v úvahu, že tehdy pokud neměla dítě do pětadvaceti, tak se tak nějak vymykala, a dá se říct, že začala stárnout tak o deset let dřív.  

A když jsme u těch výzkumů, američtí vědci také na základě zkoumání změn biologického stárnutí během skutečného „stárnutí“, tedy věku zjistili, že během posledních dvaceti let jsou mladší ročníky biologicky mladší a stárnou pomaleji než předchozí. Přispívá tomu životní styl, a celkově zdravější populace. I to jen jeden z důvodů, proč naše maminky ve stejném věku vypadaly starší.

Ruku v ruce

Známe to všichni, říká se, že každý je tak starý, na kolik let se cítí. Dle vědců se obecně lidé cítí mladí mnohem déle než dříve, a tomu odpovídá i celkový životní styl. Dnes o třicetileté mamince řekneme, že je to dívka, dřív jak již bylo řečeno, to byla zralá žena, byla svázaná společenskými pravidly, a tomu odpovídalo i oblečení. Převedeme-li to na dnešní dobu, sotva si mohla vyrazit v šortkách s odhaleným bříškem. Vyžadovala se od ní spíš „střízlivost“. A vše jde ruku v ruce. Dnešní dívky do třiceti si daleko víc užívají života. Baví se, cestují, sportují, relaxují, stýkají se přáteli – a mají k tomu samozřejmě daleko víc příležitostí, než měly jejich maminky. A pokud mají potomka, i tak je jejich život volnější.

To vše přispívá k dobré duševní pohodě, odbourává stres, který jak víme, k mládnutí rozhodně nepřispívá.

Dnešní žena také ví, že klíčem ke kráse a mládí je strava. Pomineme nějaký ten hamburger, sotva si dovedeme představit, že by si dala k obědu tučný bůček a pět knedlíků. Jí daleko více zeleniny, ovoce a ryb, tedy mnohem zdravěji. Jejich maminka, pokud taťka nebyl rybář, si dala tak nanejvýš vánočního kapra. Neznala ani pojem „pitný režim“, který pomáhá hydratovat pleť.

Zdroj: Youtube

Mládí se ještě podíváme na zoubky

Ještě závěrem malá zmínka o našem chrupu. Nejen pravidelná péče o zuby a návštěvy zubaře a zubních hygieniků pomáhají udržet si mládí. Nejde jen o zářivý úsměv. Zdravé zuby a dásně přímo ovlivňují i obličejové svaly, které podpírají. Vypadané zuby a zkažené zuby „podporují“ jejich ochabování, tím i starší vzhled. Maminky jistě o své zuby pečovaly, na druhou stranu se nějaká ta vypadlá stolička až tak neřešila. I to mohlo přispět ke staršímu vzhledu.

I když naše maminky měly o nějakou tu vrásku navíc, i tak byly krásné…

Zdroje: citymagazine.si, brightside.me, www.iflscience.com