Nové druhy krokodýlů vědci pojmenovali Kinyang mabokoensis a Kinyang tchernovi. Žili před 18 miliony až 15 miliony lety ve východní Africe. Byli blízkými příbuznými dnešních trpasličích druhů, kteří se v současnosti vyskytují ve střední a západní Africe.

Jejich pravěcí prapradědové ale rozhodně malými nebyli. Dosahovali délky až čtyř metrů a pravděpodobně patřili mezi nejagresivnější predátory své doby. „Byly stejně oportunističtí jako dnešní krokodýli," říká autor studie Christopher Brochu, profesor na katedře věd o Zemi a životním prostředí v Iowě. „Pro naše předky bylo čirou hloupostí zamířit k řece a relaxovat."

Trpasličí krokodýl

Nově objevené druhy krokodýlů měli krátké čenichy, jejich nosní dírky směřovaly dopředu a pyšnili se velkými kuželovitými zuby. Většinu času trávili spíše na suchu v lesích než ve vodě. Na svou kořist číhali ze zálohy. „Na první pohled vypadali, že se usmívají, ale kdybyste jim dali šanci, ukousli by vám obličej," říká Brochu.

Kinyangové žili v oblastech dnešní Keni, v době, kdy byla pokryta lesy. Počínaje obdobím miocénu před 15 miliony lety, jež bylo teplejší než předcházející o přibližně 9 °C, se zdá, že oba druhy začaly vymírat.

„Změna klimatu vedla k menšímu množství srážek. Lesy tak začaly ustupovat pastvinám a savanám. Ztrátu přirozeného prostřední nesli obří trpasličí krokodýli těžce," vysvětluje vědec, jež se pravěkým i moderním krokodýlům věnuje více než tři desetiletí.

Kinyangové

Christopher Brochu uznává, že zatím netuší, kdy přesně vyhynutí Kinyangů nastalo a co ho stoprocentně způsobilo. „Našim předkům, kteří v té době zažívali období rozvoje, se však muselo ulevit," směje se odborník.

Zdroj: Youtube

Oblast kolem jezera Turkana a Viktoriina jezera, kde byly fosilie krokodýlů nalezeny, je totiž významná i z paleontologického hlediska. Fragmenty kostí rodu Homo byly dokonce objeveny v těsném sousedství krokodýlích. Vědci předpokládají, že spolu mohou souviset. Bude však nutný další výzkum.

Zdroj:

www.nature.com, www.anatomypubs.onlinelibrary.wiley.com, www.sciencedaily.com