Vědci našli ostatky obřího krokodýla. Pravděpodobně byl krutým lidožroutem

Krokodýl

Krokodýl

Foto: Profimedia.cz

Fosilizované lebky nalezené v Keni konečně odhalily svá tajemství. Patřily zcela novým druhům krokodýlů, kteří žili během raného a středního miocénu a s radostí ohrožovali naše předky.

Nové druhy krokodýlů vědci pojmenovali Kinyang mabokoensis a Kinyang tchernovi. Žili před 18 miliony až 15 miliony lety ve východní Africe. Byli blízkými příbuznými dnešních trpasličích druhů, kteří se v současnosti vyskytují ve střední a západní Africe.

Jejich pravěcí prapradědové ale rozhodně malými nebyli. Dosahovali délky až čtyř metrů a pravděpodobně patřili mezi nejagresivnější predátory své doby. „Byly stejně oportunističtí jako dnešní krokodýli," říká autor studie Christopher Brochu, profesor na katedře věd o Zemi a životním prostředí v Iowě. „Pro naše předky bylo čirou hloupostí zamířit k řece a relaxovat."

Trpasličí krokodýl

Nově objevené druhy krokodýlů měli krátké čenichy, jejich nosní dírky směřovaly dopředu a pyšnili se velkými kuželovitými zuby. Většinu času trávili spíše na suchu v lesích než ve vodě. Na svou kořist číhali ze zálohy. „Na první pohled vypadali, že se usmívají, ale kdybyste jim dali šanci, ukousli by vám obličej," říká Brochu.

Dokážou stroje postupně vytlačit člověka?

Kam bude pokračovat vývoj člověka: Homo machinus má být nesmrtelný, tvrdí vědec

Kinyangové žili v oblastech dnešní Keni, v době, kdy byla pokryta lesy. Počínaje obdobím miocénu před 15 miliony lety, jež bylo teplejší než předcházející o přibližně 9 °C, se zdá, že oba druhy začaly vymírat.

Homo erectus

Vědci zrekonstruovali tvář člověka vzpřímeného. Podoba s námi je šokující

„Změna klimatu vedla k menšímu množství srážek. Lesy tak začaly ustupovat pastvinám a savanám. Ztrátu přirozeného prostřední nesli obří trpasličí krokodýli těžce," vysvětluje vědec, jež se pravěkým i moderním krokodýlům věnuje více než tři desetiletí.

Kinyangové

Christopher Brochu uznává, že zatím netuší, kdy přesně vyhynutí Kinyangů nastalo a co ho stoprocentně způsobilo. „Našim předkům, kteří v té době zažívali období rozvoje, se však muselo ulevit," směje se odborník.

Zdroj: Youtube

Oblast kolem jezera Turkana a Viktoriina jezera, kde byly fosilie krokodýlů nalezeny, je totiž významná i z paleontologického hlediska. Fragmenty kostí rodu Homo byly dokonce objeveny v těsném sousedství krokodýlích. Vědci předpokládají, že spolu mohou souviset. Bude však nutný další výzkum.

Zdroj:

www.nature.com, www.anatomypubs.onlinelibrary.wiley.com, www.sciencedaily.com