Legendy o trpasličích lidech na Tchaj-wanu nebrali vědci vážně. Věřilo se, že ostrov byl poprvé trvale osídlený před pěti tisíci lety Austronésany, pocházející z Číny. Silně proto pochybovali, že by zde před nimi mohli žít nějací černoši, kteří mluvili nesrozumitelným jazykem a zmizeli neznámo kam.

Společná expedice archeologů z Austrálie, Vietnamu a Japonska ale v jeskynním komplexu Xiaoma na východním pobřeží objevila neobvykle pohřbenou ženu. Zesnulá seděla s koleny pevně přitisknutými k hlavě. Uložení ostatků bylo pro tuto oblast velmi netypické.

Trpasličí lidé na Tchaj-wanu

Radiokarbonové datování potvrdilo, že kosti jsou staré 6000 let. Naznačovaly, že žena byla drobného vzrůstu. „Délka stehenní kosti byla 35 cm a lebka byla menší, než je obvyklé. Na základě těchto proporcí antropologové odhadli, že její výška nepřesáhla 140 cm,” říká profesor na Guamské univerzitě Mike Carson. 

Odborníkům jejich zjištění vyrazilo dech. Mohli se dívat na zástupce legendárního kmene trpasličích lidí? Odpověď přinesla analýza DNA. Ukázalo se, že souvisí s africkými vzorky z přibližně stejného časového období a vykazuje podobné rysy jako etnické skupiny Negritos, žijící v izolovaných oblastech Jižní Afriky, na Filipínách, v Austrálii a Andamandských ostrovech. Všichni se pyšní nízkým vzrůstem a tmavou pletí.

„Některé jeskynní lokality naznačovaly, že populace lovců a sběračů žila na Tchaj-wanu asi 30 tisíc let předtím, než ostrov trvale osídlil austronéský lid,” říká archeolog a historik z Australské národní univerzity Hung Hsiao-chun. „Kostra ženy ale potvrzuje teorii, že její předci sem dorazili ještě před neolitickými farmáři.”

Kam se poděli?

Jak vyprávějí legendy, soužití ostrovanů nebylo ideální. Trpasličí lidé, pojmenovaní Ta'ai, prý obtěžovali ženy svých sousedů. Proto docházelo k řadě konfliktů. Noví přistěhovalci tak zahnali Negritos do odlehlých horských oblastí, kde prý žili v naprosté izolaci až do 19. století. 

Zdroj: Youtube

„Jejich životní styl lovců a sběračů se příliš neslučoval se sedavými zemědělskými společnostmi. Kdo se nepřizpůsobil, odešel. Předpokládáme proto, že malí černí lidé nakonec vymřeli. Náš nález ale přepisuje učebnice místní historie,” vysvětluje Hung Hsiao-chun. 

Zdroje: www.anomalien.com, www.jpost.com, www.phys.org, www.interestingengineering.com