Známe případy, kdy někdo nalezl ve stodole malířská díla za miliony. Nebo vykopal poklad při rekonstrukci domu anebo na poli. Víme i o cílených objevech při pátrání s detektorem kovů. Občas se objeví i takový bizár, že někdo používal jakýsi předmět každý den, a neměl ani ponětí o tom, jakou má cenu. Podívejte se na případ jedné obyčejné ženy.

Truhla několikanásobně dražší

V tomto případě se ukázalo, že 370 let stará truhla s pokladem sloužila jako televizní stojan v hodnotě milionů. Samozřejmě nevědomky.

Otec ženy, která měla doma tento „poklad“ v podobě malované truhly, koupil velkou malovanou truhlu někdy v 70. letech 20. století. A zemřel, aniž by věděl, jaký nákup udělal. Nebyla to totiž obyčejná truhla za 150 dolarů, které za ni zaplatil.

Truhly, jež byla stará 370 let a vyrobená z cedrového dřeva se zlatým lakem, si jednoho dne všiml dražitel. Rodina jej pozvala, aby ocenil dům. Přišel a žena v domě mu nabídla sklenku cherry. Cherry z „tatínkova baru“ ve staré truhle, která sloužila jako televizní stolek.

Televizní stolek? Ukázka japonského umění

Jenže muž skutečně ihned poznal, že se nejedná o jen tak obyčejný bar. Ona hezká, ale obyčejná malovaná truhla, která sloužila jako televizní stojan a bar, se ukázala být ztraceným japonským pokladem v hodnotě 9,5 milionu dolarů, v přepočtu tedy kolem 220 milionů korun.

A truhla za sebou měla i pohnutou a bohatou historii. Jak se později zjistilo, byla vyrobena kolem roku 1640 a kdysi patřila několika významným historickým osobnostem. Jedním z jejích majitelů byl i nejvyšší francouzský ministr kardinál Jules Mazarin, nebo britský básník William Beckford.

Když ale zemřel její poslední známý majitel, velšský kolchozník sir Clifford Cory, truhla zmizela. Všichni ji považovali za ztracenou, dokonce byla nahlášena jako pohřešovaný předmět. Londýnské muzeum Victoria and Albert Museum po ni dokonce pátralo.

Po šťastném nálezu byla truhla opětovně vydražena za neskutečných 9,5 milionů dolarů. Inu, některé náhody zkrátka stojí za to.

Zdroje: abcnews.go.com, www.oddee.com