Evropu do 30 let zasáhne obrovská vlna tsunami. Vědci vydali seznam ohrožených měst

Natálie Borůvková | 26. 1. 2023

Organizace UNESCO přišla s varováním. Evropu do 30 let zasáhne obrovská vlna tsunami. Vědci vydali seznam ohrožených měst.

Podle vědců je pravděpodobnost, že vlna tsunami skutečně přijde, téměř stoprocentní. 

Evropu do 30 let zasáhne obrovská vlna tsunami

S tímto závěrem přišla nezisková organizace UNESCO. Varovala tak místa jako Istanbul, maltskou Valletu či Marseille, aby se připravily na obrovskou vlnu tsunami. UNESCO zároveň varovalo, že i letos se některá pobřežní města s vlnou tsunami mohou setkat. 

Tvrzení se zdá být stoprocentní. Má připravit všechna pobřežní města Evropy na katastrofu, ke které v příštích třech desetiletích podle vědců dojde. 

„Ve Středozemním moři o tom není pochyb. Nejde o to, jestli, ale kdy přesně se tak stane," řekl Denis Chang Seng, programový specialista Mezivládní koordinační skupiny pro systém včasného varování před tsunami a zmírnění jejich následků v severovýchodním Atlantiku, Středozemním moři a souvisejících mořích.

Vlny tsunami měří obvykle několik metrů a srovnat se zemí dokáží vše, co jim stojí v cestě. Jen menší z nich se pohybují rychlostí přibližně 65 km/h. Cílem UNESCO je včas zajistit oblasti, které jsou ohroženy nejvíce. 

Dopady tsunami jsou fatální. Pro přesný výpočet jejich ničení je třeba znalosti socioekonomických údajů a hodnot majetku dané oblasti. Kromě jiného se počítá i s tím, že všechna přístavní města disponují drahými plavidly. To je však pouze nepatrná část, kterou si každá tsunami nakonec vezme. 

Příchod vlny tsunami je podle vědců jistý. Nejedná se o pouhou teorii či statistický údaj. I proto je nutné informovat všechny, kterých se vlna tsunami bude týkat. 

Vědci vydali seznam ohrožených měst

V minulosti se tsunami objevila v Řecku nebo Turecku a další může přijít kdykoli. „Na tsunami nemusíte čekat 30 let. Může k ní dojít kdykoli. Dokonce i zítra, i když rizika v procentech budou nižší," uvedl Čang Seng.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Vědci vydali seznam míst, která jsou podle jejich zvážení nejvíce ohrožená. Mezi rizikové oblasti patří Marseille, Alexandrie, Istanbul, Cannes a Chipiona, ležící na atlantickém pobřeží Španělska.

Ohrožená je také Malta, ležící v srdci Středozemního moře. „Je nutné se připravit," řekl Bernardo Aliaga, hlavní odborník na tsunami organizace OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu.

NASA zpozorovala zvláštní chování Měsíce. Po roce 2030 odchylky způsobí katastrofální záplavy
Magazín

NASA zpozorovala zvláštní chování Měsíce. Po roce 2030 odchylky způsobí katastrofální záplavy

Nejohroženější oblasti se připojí k projektu Mezivládní oceánografické komise CoastWAVE, který je financován z EU a do ohrožených míst nainstaluje systém varování před tsunami. Dalším krokem budou iniciativy, jejichž cílem je celonárodní strategie, jak se co možná nejlépe na tsunami připravit. 

Zdroje:

www.theguardian.com

www.unesco.org

www.newarab.com

Tagy Evropa Evropská unie Istanbul Marseille OSN Středozemní moře Španělsko tsunami Turecko UNESCO