Podle vědců je pravděpodobnost, že vlna tsunami skutečně přijde, téměř stoprocentní. 

Evropu do 30 let zasáhne obrovská vlna tsunami

S tímto závěrem přišla nezisková organizace UNESCO. Varovala tak místa jako Istanbul, maltskou Valletu či Marseille, aby se připravily na obrovskou vlnu tsunami. UNESCO zároveň varovalo, že i letos se některá pobřežní města s vlnou tsunami mohou setkat. 

Tvrzení se zdá být stoprocentní. Má připravit všechna pobřežní města Evropy na katastrofu, ke které v příštích třech desetiletích podle vědců dojde. 

„Ve Středozemním moři o tom není pochyb. Nejde o to, jestli, ale kdy přesně se tak stane," řekl Denis Chang Seng, programový specialista Mezivládní koordinační skupiny pro systém včasného varování před tsunami a zmírnění jejich následků v severovýchodním Atlantiku, Středozemním moři a souvisejících mořích.

Vlny tsunami měří obvykle několik metrů a srovnat se zemí dokáží vše, co jim stojí v cestě. Jen menší z nich se pohybují rychlostí přibližně 65 km/h. Cílem UNESCO je včas zajistit oblasti, které jsou ohroženy nejvíce. 

Dopady tsunami jsou fatální. Pro přesný výpočet jejich ničení je třeba znalosti socioekonomických údajů a hodnot majetku dané oblasti. Kromě jiného se počítá i s tím, že všechna přístavní města disponují drahými plavidly. To je však pouze nepatrná část, kterou si každá tsunami nakonec vezme. 

Příchod vlny tsunami je podle vědců jistý. Nejedná se o pouhou teorii či statistický údaj. I proto je nutné informovat všechny, kterých se vlna tsunami bude týkat. 

Vědci vydali seznam ohrožených měst

V minulosti se tsunami objevila v Řecku nebo Turecku a další může přijít kdykoli. „Na tsunami nemusíte čekat 30 let. Může k ní dojít kdykoli. Dokonce i zítra, i když rizika v procentech budou nižší," uvedl Čang Seng.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Vědci vydali seznam míst, která jsou podle jejich zvážení nejvíce ohrožená. Mezi rizikové oblasti patří Marseille, Alexandrie, Istanbul, Cannes a Chipiona, ležící na atlantickém pobřeží Španělska.

Ohrožená je také Malta, ležící v srdci Středozemního moře. „Je nutné se připravit," řekl Bernardo Aliaga, hlavní odborník na tsunami organizace OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu.

Nejohroženější oblasti se připojí k projektu Mezivládní oceánografické komise CoastWAVE, který je financován z EU a do ohrožených míst nainstaluje systém varování před tsunami. Dalším krokem budou iniciativy, jejichž cílem je celonárodní strategie, jak se co možná nejlépe na tsunami připravit. 

Zdroje:

www.theguardian.com

www.unesco.org

www.newarab.com