Špičkoví vědci z UNESCO, Organizace spojených národů, nás zasáhli opravdovou bombou: je téměř jisté, že se ve vodách Středozemního moře přežene obrovská vlna tsunami, která zasáhne zejména Turecko a Egypt. Vědci bijí na poplach právě v době, kdy se v Lisabonu chystal začátek konference OSN o oceánech, což vás možná donutí přehodnotit plány na dovolenou na pláži.

Program Tsunami Ready se naštěstí nepotvrdil

Vladimír Rjabinin, hlavní představitel UNESCO, prozradil, jak to s jejich rafinovaným plánem vypadá. Spouštějí nový fantastický program, který má zajistit, aby všechny ohrožené pobřežní komunity, jako je Istanbul a Alexandrie, byly připraveny na blížící se vodní apokalypsu. Říkají tomu program "Tsunami Ready" (Připraveni na tsunami) a v rámci tohoto programu mají komunity ohrožených míst absolvovat rychlokurz přežití při tsunami s evakuačními mapami a cvičeními.

Ale opatření je více. Moudří lidé testují své teorie v terénu, kde prošlo výcvikovým táborem proti tsunami více než 40 obcí v 21 zemích, aby byly ještě lépe připraveny na tsunami. A ukázalo se tak, že program funguje. Tito lidé jsou nyní připraveni přelstít jakékoli tsunami, které se odváží přihnat.

Podívejte se na video zde:

Zdroj: Youtube

Strategie programu

Kouzelníci připravenosti na katastrofy připravují dokonce něco, co by se kulinářsky dalo nazvat recept na bezpečnost: přidají snadno stravitelné mapy evakuace v případě tsunami, třikrát ročně pořádají vzdělávací kurzy o tsunami a nezapomenou na třešničku na dortu - každý druhý rok pořádají i komunitní cvičení o tsunami.

Celá hrozba však není jen středomořská záležitost. Podle odborníků si tsunami nevybírá, kde udeří. Ačkoli Tichý a Indický oceán jsou obvykle středem pozornosti tsunami, potenciálními cíli jsou všechna pobřeží. Takže zatímco se psychicky připravujete na dovolenou zalitou sluncem, možná byste se měli psychicky připravit i na vodní příval.

UNESCO na nás nevrhá jen zkázonosné předpovědi, ale začíná jednat. Na palubě má partnery, jako je Mezinárodní strategie OSN pro snižování následků katastrof, Evropská unie a některé bohaté země, kteří pomáhají šířit jejich evangelium "Připraven na tsunami".

Takže, pokud se ocitnete v těchto zemích, dávejte pozor na evakuační cedule a upozornění v aplikaci WhatsApp, protože tento příběh o tsunami není jen vodní fantazie - je to varování, abyste se připravili na vlnu, která se v příštích letech blíží k prahu Evropy. Ač hrozba pro Egypt byla záležitostí loňského roku, nebezpečí jednoznačně není zažehnáno, jak nám ostatně říkají i mnozí věštci a proroci.

Zdroje: www.newarab.com, www.unesco.org, www.theguardian.com