Mýtus se stal skutečností 1. ledna roku 1995. Tehdy ropnou plošinu, nacházející se zhruba 160 kilometrů od pobřeží Norska, zasáhla 26 metrů vysoká vlna. Podivné na ní bylo, že vzdorovala všem předchozím modelům, jenž vědci sestavili.

Od té doby jsou tzv. nepoctivé, tulácké nebo šílené vlny pečlivě monitorovány. Jsou totiž tak nebezpečné, že dokáží převrátit i zaoceánské parníky.

Jak vznikají, je stále záhadou. Objevují se totiž jak na klidném, tak rozbouřeném moři. Nejčastěji se ale vyskytují v oblastech, kde jsou silné podmořské proudy a fouká velký vítr. Odborníci si tak myslí, že darebná vlna může čerpat energii z jiných blízkých vln a nakrátko se stát extrémní.

Dosahují totiž minimálně dvojnásobné výšky, než jejich okolí. Očití svědci je proto popisují jako „vodní stěny“.

Tulácké vlny

Podle profesora a vedoucího výzkumu na fakultě fyziky a inženýrství na Australian National University Naila Akhmedieva jsou tyto formace mnohem nebezpečnější než tsunami. Nezasahují jen pobřeží, ale vyskytují se i na širém oceánu. Navíc působí neuvěřitelnou silou.

„Během minuty dokáží dosáhnout výšky 30 metrů. Pak zmizí stejně rychle, jako se objevily,” popisuje. „Takto vysoká vlna vyvine sílu kolem 100 tun. To plavidla, jež jsou konstruována tak, aby vydržela kolem 15 tun, nemají šanci ustát.”

Zdroj: Youtube

Dříve se předpokládalo, že tyto vlny jsou vzácné. Opak je ale pravdou. Podle profesora se ve světových oceánech objeví každou chvíli asi 10 ničivých vln. Studie z roku 2020 navíc předpověděla, že v důsledku změny klimatu budou častější a vyšší.

„Intenzivně tak pracujeme na vývoji přístroje, který by je byl schopný detekovat. I vteřiny mohou zachránit životy,” říká Akhmediev a vzpomíná na rok 2010, kdy tulácká vlna ve Středozemním moři převrhla kyperskou loď Louis Majesty. Vyžádala si dva mrtvé a čtrnáct zraněných.

Námořní legenda

Vědci se navíc tyto vlny snaží zpětně dohledat v příbězích i kronikách. Zjistili, že od roku 1950 do současnosti byly zaznamenány celkem 47krát. Zničily nejen majáky, ale zasáhly také několik rybářských, válečných i výletních lodí, včetně slavné RMS Queen Mary

Stalo se to v prosinci roku 1942, kdy vezla 11 339 vojáků armády Spojených států. Během vichřice narazila na 28 metrů vysokou vlnu, která ji vychýlila o 52 stupňů a málem převrátila.

Naposledy se tulácká vlna objevila letos 20. ledna. Zasáhla testovací stanoviště protiraketové obrany Ronalda Reagana armády Spojených států blízko Marshallových ostrovů. 

Zdroj: Youtube

Svědek natočil, jak voda vylomila dveře jídelny a srazila na zem několik lidí. Byla tak silná, že rozbila okna a přesunula nábytek. Na ostrově byly poškozeny také obytné budovy, automobilový komplex, divadlo a kaple.

Zdroje: www.edition.cnn.com, www.m.magazinplus.cz, www.sciencealert.com, www.phys.org