Zkamenělinu objevil amatérský sběratel Frank Tully, proto byla pojmenována Tullyho monstrum či Tullimonstrum gregarium. Nikdo nedokázal určit, o jakého tvora se jedná, dokud se neukázalo, že se jednalo o živočicha pozdních prvohor, který obýval oblast dnešního fosilního ložiska Mazon Creek v Illinois před asi 307 miliony let.

Zubatá mihule s očima navrch hlavy

Tvor dorůstal délky čtyřiceti centimetrů a vypadá jako ryba s krkem pštrosa, hlavou supa a očima šneka – či vznosněji třeba kladivouna, přičemž má vřetenovité tělo zakončené svislou ocasní ploutví, se žaberními vaky na bocích. Oči na tykadlech má přitom tam, kde z hlavy vyrůstá krk.

Tullyho příšera měla měkké trubicovité tělo podobné mihuli. Končilo dlouhým a tenkým čenichem s ostrými zuby a z hlavy mu vyčuhovaly oči na stopkách. Na zádech měl ploutve a vypadal jako něco mezi měkkýšem, červem nebo slimákem. Každopádně se zdálo, že jde o tvora bezobratlého, což však později vědecký tým popřel.

Tým amerických výzkumníků nakonec dospal k závěru, že Tullimonstrum gregarium je ve skutečnosti obratlovec, druh ryby bez čelistí, nejvíce podobný dnešním mihulím. Má tedy páteř, což nikdo nečekal! K objevu přispěla i analýza digitalizovaných zkamenělin z muzea v Chicagu.

Záhada objasněna – předchůdce člověka

Vědci analyzovali chemické zbytky, které zůstaly na zkamenělých pozůstatcích Tullyho monstra, a porovnali je s chemickými zbytky na jiných zkamenělinách obratlovců a bezobratlých ve stejné oblasti. Aby tým určil, zda Tullyho monstrum bylo obratlovcem, nebo bezobratlým, bylo třeba zjistit, zda se v jeho fosiliích nacházejí zbytky chitinu, dlouhého řetězce molekul cukru, který tvoří tvrdší a křupavější tkáně v exoskeletonech a zubech bezobratlých, nebo zbytky proteinů, které tvoří keratin a kolagen u obratlovců.

"Tullyho monstrum, všechny jeho tkáně, které jsme analyzovali, byly tvořeny bílkovinami a žádná z nich nebyla tvořena chitinem," řekla doktorka McCoyová z vědeckého týmu. "Takže to je opravdu silný důkaz, že Tullyho monstrum bylo ve skutečnosti obratlovcem."

Na video o tomto podivném tvorovi se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Ze slimáka se stal obratlovec

"Digitalizací našich sbírek, pořízením fotografií našich zkamenělin a umístěním všech údajů do databáze jsme našim výzkumníkům usnadnili prohledávání našich sbírek. Tyto příšery jsou příbuzné s dnešními rybami bez čelistí díky jedinečné kombinaci znaků, včetně primitivních žaber, řad zubů a stop po notochordu, pružné tyčinkovité struktuře podél hřbetu, která je přítomna u chordických živočichů – včetně obratlovců, jako jsme my," uvedl vedoucí sbírek fosilních bezobratlých Paul Mayer.

Tullimonstrum má sice přísavnou tlamu, ale například oči mníka, spadajícího do stejné kategorie, nejsou na stopkách a nemá ani úzkou hlavu. Zato má podobný ploutvovitý ocas.

"Tullyho monstrum je úžasná zkamenělina, která zaujme představivost každého školáka," uzavírá Mayer, který používá Tullyho příšeru jako příklad záhady, kterou se paleontologové snaží vyřešit od doby, kdy byla objevena.

Monstrum byl tedy obratlovec, takže se ukázalo, že my, lidé, jsme měli tohoto živočicha coby velmi vzdáleného, příbuzného. Přestože zatím stále neznáme detailně původ tohoto prehistorického živočicha, výzkumy budou i nadále pokračovat.

Nyní však záhada objasněna je, proto bude muset být vytvořen i nový koncept přednášek.

Prehistorické monstrum totiž bylo vzdáleným příbuzným člověka. Tento podivný slepenec ryby, ptáka a hlemýždě byl v evoluci lidem blíž, než si myslíme.

Zdroje:

www.cnet.com, nedd.tiscali.cz, www.livescience.com, en.wikipedia.org/wiki/Tullimonstrum