K podivnému objevu došlo, když se pod zahradní cestou před domem náhle propadla zem a zmatený majitel domu, jménem Gary Machens, zíral do zející díry. Plný zvědavosti a špetky strachu opatrně sestoupil do neznámých hlubin pod sebou.

Podívejte se na překvapivé video:

Zdroj: Youtube

K čemu tunel sloužil, je záhada

Čekala jej pozoruhodná podívaná – velmi rozlehlý, vysoký a široký tunel s dobře vybudovaným interiérem z cihel, ukrytý více než sto let pod pozemkem obou mladých manželů. Náhodný objev odkazoval na 19. století, dobu, kdy byly tajné chodby příležitostně budované k různým účelům, ale nakonec se ukázalo, že tunel je o 50 let starší, než jaký byl původní předpoklad.

...když jsme prováděli výkopové práce a přesypávali skálu... objevili jsme tady tento tunel," nechal se slyšet Gary. Zpráva o úžasném nálezu se rychle rozšířila a zaujala místní obyvatele i historiky. Odborníci se domnívali, že tunely mohly sloužit jako úkryty, pašerácké cesty nebo dokonce jako součást sítě podzemní dráhy, která v 19. století pomáhala zotročeným osobám hledajícím svobodu. V oblasti Altonu byl hlavní převoz, který se vracel na missourskou stranu.

Tunel je starší než dům

Když se majitelé domů ponořili hlouběji do tohoto záhadného podzemního labyrintu, odhalili pozůstatky dávných dob. Rozpadající se zdivo, staré lucerny a roztroušené artefakty umožnily nahlédnout do minulosti a vyvolaly další intriky. Tunel mohl podle jedněch sloužit jako ledárna, podle jiných jako kořenový sklep a mnoho dalšího.

Na místo rychle dorazili zástupci místních úřadů i historici, aby prozkoumali místo a dali dohromady původ skrytého podzemního světa. Jenže obojí, původ a účel tunelu, zůstávaly zahaleny tajemstvím, které zaujalo celou komunitu a vyvolalo řadu teorií a spekulací. Machens i jeho žena sice o historii svého domu věděli, ale jen do roku 1890. I proto je zaujalo, že tunel byl postavený ještě předtím, ve 40. letech 19. století.

Ať už to stavěli kvůli čemukoli, potřebovalo to hodně lidí a zabralo to spoustu hodin. Tohle neudělal jeden člověk," spekuloval Machens, podle nějž je tunel 2,8 metrů vysoký, 2,9 metrů široký a na délku měří asi 18 metrů. Myslí si, že vchod do tunelu byl tolik let skrytý kvůli rekonstrukci ulice v roce 1895, která zvýšila výšku chodníků.

„Máme mapy, které sahají až do roku 1863 a tento dům tam nebyl a na pozemku nebyl ani žádný jiný dům," dodává zvídaný majitel. Jenže bez historických záznamů zůstávají všechny záhady tunelu otevřené.

Zdroje: www.newsweek.com, www.dailymail.co.uk, nypost.com