Stopy vedou k hrobkám

Egypt je jako jedno velké archeologické naleziště. Egyptologové neustále hledají nové stopy, které by vedly k dalším poznatkům o starověké civilizaci a jejím záhadám. A také neustále objevují. Tak je to i v případě Kathleen Martinezové z univerzity v Santo Domingu v Dominikánské republice. Už od roku 2004 se svými kolegy pátrá po dosud neobjevené hrobce královny Kleopatry a případně Marka Antonia. Do zničeného města Taposiris Magna v místě, kde se Nil vlévá do Středozemního moře, ji zavedly dřívější vykopávky.

„Ze všech dvaceti chrámů v okolí Alexandrie, které jsem studovala, žádné jiné místo, stavba nebo chrám v sobě nekombinuje tolik indicií jako Taposiris Magna,“ říká. Je zde chrám zasvěcený bohu Osirisovi a jeho královně Isis (Eset). Nejenže tam archeologové již dříve vykopali sošky, které ji zobrazují, a mince se jmény a podobiznami Kleopatry a Alexandra Velikého, ale dle Martinezové byla Kleopatra ve své době považovaná za vtělení Isis a Markus za vtělení Osirise. Domnívá se, že právě proto se tam královna rozhodla pohřbít svého manžela.

Geometrický zázrak

Martinezová svou teorii předložila egyptskému archeologovi Zahi Hawassovi, tehdejšímu ministrovi pro záležitosti starožitností a dostala povolení k vykopávkám, které začaly v roce 2005. Hawass tehdy prohlásil: „Pokud objevíme hrobku Kleopatry a Marka Antonia, bude to nejdůležitější objev 21. století. Pokud ne, i tak bychom zde učinili významné objevy, a to uvnitř chrámu i mimo něj.“ Nemýlil se.

Tým Martinezové odkryl pod chrámem v třináctimetrové hloubce dva metry vysoký, mohutný tunel, který je vytesaný v pískovcovém skalním podloží v délce neuvěřitelných 1 305 metrů. Strop má tvar trojúhelníku a Egyptské ministerstvo cestovního ruchu a starožitností ho označilo za geometrický zázrak. V chrámu egyptologové vykopali řecko-římské pohřební šachty. Předpokládá se, že právě v takových by mohli být pohřbení Markus a Kleopatra.

Do tunelu se můžete podívat prostřednictvím následujícího videa:

Zdroj: Youtube

K objevu století

Kromě pohřebních komor našli přímo v tunelu úlomky keramiky a obdélníkovou vápencovou desku. Nové naleziště v místě chrámu skrývalo alabastrové hlavy a jak ministerstvo v prohlášení uvedlo„… vykopávky odhalily i obrovské náboženské centrum se třemi svatyněmi, posvátným jezerem, více než 1 500 předmětů, busty, sochy, zlaté předměty a také obrovskou sbírkou mincí s vyobrazením Alexandra Velikého, královny Kleopatry a Ptolemaiovců.“

Město Taposiris Magna založil kolem roku 280 př. n. l. Ptolemaios II, syn slavného vojevůdce Alexandra Velikého. Mezi lety 320 a 1303 n. l. zasáhla pobřeží série zemětřesení, chrám poškodila a město a části tunelu Taposiris Magna pohltilo moře. Účel této technicky výjimečné podzemní stavby je zatím neznámý. Martinezová však věří, že tunel vede ke ztracené hrobce Kleopatry. Průzkum v místě i v moři bude dál pokračovat. Ať už se hrobky najdou či ne, další vykopávky zcela jistě prozradí o tomto starověkém místě mnoho zajímavého.

Zdroje: www.sciencealert.com, www.thearchaeologist.org, edition.cnn.com