Jako slavný archeolog se možná cítili elektrikáři poté, co během výkopových prací ve vesnici Tintern objevili více než metr širokou díru do podzemí. Po zběžném prozkoumání muži zjistili, že vede do kameny vyloženého tunelu. 

Zatuchlý vzduch, který z něho proudil, naznačoval, že světlo světa nespatřil již několik let. „Bylo to ohromné překvapení,” říká hlavní technik Allyn Gore. „Před zahájením práce jsme provedli všechny obvyklé kontroly a na žádném z výkresů se neobjevilo nic, co by naznačovalo, že by zde měla být nějaká podzemní stavba.”

Středověký tunel

Práce se okamžitě zastavily a na místo byli povoláni archeologové s cílem odhalit, jaké tajemství tunel skrývá. Nedaleko Tinternu se totiž nachází zbytky kláštera, jehož historie sahá až do roku 1131. Mohl být 122 cm vysoký podzemní průchod únikovou cestou pro mnichy?

„O tom silně pochybuji,” říká archeolog James Wright. „I přesto, že existují legendy, jak duchovním podobné tunely zachránily život nebo prostřednictvím nich utíkali k milenkám a do krčmy, tento je od kláštera vzdálený přes kilometr. Myslím si tedy, že sloužil jako přívod vody ke středověkým dílnám.”

Dalším problémem je výška podzemního prostoru. Dospělý člověk by musel být při průchodu nepohodlně skrčený. Wrightovu teorii navíc podporuje fakt, že v oblasti Tinternu byly již ve 13. století mlýny a v 16. století železářské hutě.

Vodní cesta

„I když se to na první pohled nezdá, je to významná technická památka. Vybudovat něco podobného není nic jednoduchého. Stěny jsou složeny ze čtyř vrstev suťového kamene, který podpírá segmentovou klenbu,” říká Wright.

Zdroj: Youtube

Určit, kam přesně podzemní průchod vede, je nyní nemožné. Po zběžném archeologickém průzkumu byl zasypaný a další vykopávky se neplánují.

Zdroje: www.triskeleheritage.triskelepublishing.com, www.en.wikipedia.org, www.bbc.com