Burro Schmidt je asi jen 800 m dlouhý důlní tunel, pojmenovaný svým jménem proto, že jej během 38 let vykopal ručním nářadím a dynamitem William "Burro" H. Schmidt. Samotné jeho celoživotní „dílo“ se nachází pod vrcholem hory vysoké 1 300 m a je odtud krásný výhled do okolí, mimo jiné i na tzv. města duchů Garlock a Saltdale.

Proč?

Schmidtova motivace k hloubení tunelu je stále fascinujícím tématem. Podle některých svědectví se do projektu původně pustil s nadějí, že objeví zlato nebo minerály, podle jiných šlo o pokus najít zkratku do nedalekého hornického města. Postupem času se však ukázalo, že Schmidtova skutečná vášeň spočívá v samotném ražení tunelu. Navíc mu prý byla v roce 1906 diagnostikovaná tuberkulóza, a proto se přestěhoval do pouště. Bylo mu řečeno, že jeho život už nebude dlouhý…

Tunel je celoživotním dílem jednoho zarputilce

Při těžbě zlata v pohoří El Paso narazil "Burro" na nebezpečný hřeben, kvůli kterému by musel tahat svou rudu do mojavské hutě po té zadní stezce na oslech. Byl to impuls pro to, že zde místo toho začal stavět tunel. Výsledkem jeho práce je asi 1,8 m vysoký a 3,0 m široký tunel, který se datuje do roku 1900. Byl proražený v pevném žulovém podloží a nevyžadoval téměř žádné pažení. Po 38 letech byl tunel dokončený, a to navzdory tomu, že v lokalitě byla v roce 1920 dokončená silnice. Schmidt však byl dokončením tunelu posedlý, a kopal dál. Schmidtova oddanost svému tunelu neměla obdoby. Každý den kopal celé hodiny, často pracoval sám a snášel extrémní teploty a fyzickou námahu.

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Dílo bylo hotové v roce 1938, a to jen za pomoci krumpáče, lopaty a čtyřlibrového kladiva pro počáteční úsek a s rozbuškami dynamitu. Později odborníci odhadli, že k dokončení tunelu jeden muž přemístil 5 800 tun horniny, a to jen na trakaři.

Když bylo hotovo, Schmidt prodal tunel jinému horníkovi a odstěhoval se. Místo tak zůstalo opuštěné, zakonzervované suchým klimatem. Ale pak došlo k jeho znovuobjevení. Dnes je tunel Burro Schmidt svědectvím Schmidtova neochvějného odhodlání a stal se oblíbenou turistickou atrakcí, která přitahuje návštěvníky ze širokého okolí, kteří jej obdivují.

Zdroje: abcnews.go.com, www.latimes.com, en.wikipedia.org/wiki/Burro_Schmidt_Tunnel