Potápěč se ponořil do jeskyně a uviděl zázrak. Tento skvost stvořili Máyové před 12 000 lety

Jarouš M Komořanský | 15. 4. 2023

Mexiko je rájem potápění v cenotách, podmořských jeskyních. Při průzkumu podmořských jeskyní na mexickém pobřeží objevili potápěči pozoruhodný objev. Poukazuje na to, že v místě se zřejmě nacházel 12 000 let starý důl, v němž staří Mayové těžili cenné minerály.

Zejména podmořské jeskyně na mexickém poloostrově Yucatán skrývají rozsáhlý labyrint archeologických památek, které jsou světově jedinečné. Nález z roku 2020 vrhá nové světlo na ranou historii těžby v Americe a poskytuje vzácný pohled na technologické úspěchy starověkých civilizací. Ukazuje totiž, že v cenotách lze nalézt i objevy z pravěku. Podívejte se na pozoruhodné video:

Zdroj: Youtube

Z přírodních útvarů se vyklubal starověký důl

Podle zpráv byl důl objevený týmem potápěčů pod vedením Eda Reinhardta z McMasterovy univerzity v Kanadě, kteří zkoumali podmořské jeskyně podél východního pobřeží Quintana Roo. Tým si všiml řady podivných útvarů na dně jeskyně, o nichž se původně domníval, že jde o přírodní skalní útvary. O jeskyních v této oblasti se ví, že se zde občas najdou kosterní pozůstatky dávných lidí, kteří jeskyně obývali před tisíci lety, kdy byla hladina moře v této oblasti mnohem nižší a jeskyně suché a přístupné.

Jak si Mayové skutečně představovali konec světa. Jejich kalendář jsme si vykládali úplně špatně
Magazín

Jak si Mayové skutečně představovali konec světa. Jejich kalendář jsme si vykládali úplně špatně

Při bližším zkoumání však vědci zjistili, že se ve skutečnosti jedná o pozůstatky starobylého dolu, který by mohl být starý až neskutečných 12 000 let. Důl se skládá z řady tunelů a komor, z nichž některé jsou více než 100 metrů dlouhé. Stěny dolu jsou lemované stalaktity a stalagmity, které Mayové používali k podpoře své důlní činnosti. Potápěči našli také stopy po nástrojích a dalších artefaktech, včetně kusů keramiky a šperků. Nalezli zde i kopací nástroje, lůžka na těžbu okru, navigační značky a starověká ohniště.

Podvodní jeskyně jsou jako časová kapsle," říká odborník na potápění a mikropaleontolog Ed Reinhardt. „Jsou zde jasné důkazy o těžbě okru, která by probíhala před tisíci lety." Z nějakého důvodu se však v dole přestal těžit okr asi před 10 000 lety, ač jeskyně byla stále přístupná.

Důl podporoval mayskou ekonomiku

Objev dolu je významný, protože poskytuje důkazy o raných hornických aktivitách v Americe a naznačuje, že Mayové byli technologicky mnohem vyspělejší, než se dosud předpokládalo. Podle archeologa Sergia Grosjeana „je objev tohoto dolu významný, protože ukazuje, že Mayové byli schopni těžit cenné nerosty z hlubin země pouze pomocí jednoduchých nástrojů a technik".

Kromě toho je význam dolu i v tom, že poskytuje nové poznatky o ekonomickém a sociálním uspořádání starověké mayské společnosti. Podle Grosjeana důl pravděpodobně vlastnil mocný jedinec nebo skupina a nerosty vytěžené v dole byly pravděpodobně využívané k podpoře mayské ekonomiky a společnosti.

Mayové stále mají svá tajemství

Objev dolu vyvolal značné vzrušení mezi archeology a historiky, kteří se chtějí dozvědět více o mayských technologických úspěších. Jak poznamenal archeolog Guillermo de Anda: „Tento objev nám ukazuje, že o Mayích a jejich civilizaci toho stále ještě mnoho nevíme. Je to připomínka toho, že stále existují tajemství, která čekají na odhalení, a že minulost nás může mnoho naučit o přítomnosti a budoucnosti."

Civilizace starší než Mayové postavila v Peru pyramidy už před 5000 lety. Pak záhadně zmizela
Magazín

Civilizace starší než Mayové postavila v Peru pyramidy už před 5000 lety. Pak záhadně zmizela

Objev 12 000 let starého mayského dolu je pozoruhodným nálezem a poskytuje důkazy o technologických úspěších Mayů a o jejich ekonomické a sociální organizaci.

Zdroje: www.sciencealert.com, www.dailymail.co.uk, www.science.org - studie

Tagy Amerika jeskyně Kanada Mexiko minerál objev potápěč Quintana Roo Yucatánský poloostrov